ՀՆԱ աճի արագացումը Հայաստանում 2012-2013թթ. կսահմանափակվի Եվրոպայի երկրների տնտեսությունների թուլացմամբ և հնարավոր բացասական ազդեցությամբ Ռուսաստանի վրա, որը դրամական փոխանցումների հիմնական աղբյուրն է դեպի Հայաստան: Այդ մասին ասվում է Ասիական զարգացման բանկի պաշտոնական կայքում զետեղված Ասիայի զարգացման տարեկան տեսության մեջ:
ԱԶԲ-ն ՀՆԱ աճի դանդաղում է կանխատեսում մինչև 3,8 տոկոս 2012թ. և ավելացում մինչև 4,2 տոկոս 2013թ.: «Արդեն անցկացվող կառուցվածքային քաղաքական բարեփոխումները թույլ կտան բարելավել ներդրումային մթնոլորտը»,-գտնում են ԱԶԲ մասնագետները:

Armenia’s GDP growth acceleration for 2012-2013 will be restricted by weakening of economies of European countries and their possible negative impact on Russia, which is the key source of remittances to the country, according to Asian Development Outlook annual report published on Asian Development Bank (ADB) official website.
ADB forecasts up to 3,8% slowdown in GDP growth in 2012 and acceleration up to 4,2% in 2013.
“Structural political reforms are already implemented with creation of electronic inventory of property among them. Automated construction permit will help boost the investment climate,” ADB experts say.
“Inflation will drop to 4,1% in 2012 and will rise to 4,5% in 2013,” they say.
“Continuation of reforms in tax and customs sector and improvement of business environment will ensure sustainable economic growth and diversification of economic base, though the products of reforms may take quite long,” the financial institute advises.