Թուրքիայի տարածքում գործող Kingspan ընկերությունը, որը հրակայուն սենդվիչ-պանելներ է արտադրում, 2012թ. մոտ 100 հազար քմ արտադրանք կառաքի հայկական շուկա: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում ասել է ընկերության տարածաշրջանային ներկայացուցչության տնօրեն Գագիկ Գասպարյանը, այդ պանելները նաև հիդրո և ջերմամեկուսիչ են և լայնորեն կիրառվում են արդյունաբերության մեջ: Մասնավորապես, հայկական «Նատֆուդ» ՓԲԸ մսամթերքի գործարանը կառուցված է հենց այդ նյութից:
Նման պանելի 1 քմ արժեքը միջինը 16-60 դոլար է, ինչը թույլ է տալիս 20-30 տոկոսով կրճատել շինանյութի ծախսը: Սենդվիչ-պանելներն օգտագործվում են նաև սառնարանների, ամառանոցների կառուցման համար:
Ապրիլի 13-15-ը Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցնում է միջազգային մասնագիտացված «Կովկաս. Շինարարություն և վերանորոգում EXPO-2012» ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է սպառման նոր շուկաների որոնումը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավումը, Հայաստանի տնտեսական ներուժի ցուցադրումը, նոր գործընկերների որոնումը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են ոչ միայն հայկական ընկերություններ, այլ նաև հարևան երկրների՝ Թուրքիայի ու Իրանի ներկայացուցչություններ: Ընդհանուր առմամբ ցուցահանդեսին մասնկակցում է 90 ընկերություն հետևյալ թեմատիկ բաժիններում՝ շինարարական տեխնոլոգիաներ և տրանսպորտային միջոցներ, շինանյութ, փայտյա և մետաղյա հավաքածուներ, էներգո-ջերմա-ջրամատակարարման համակարգեր, անվտանգության համակարգեր, կերամիկա և քար և այլն:
Կազմակերպիչն է Logos Expo Center-ը Հայաստանի արդյունաբերողների ու ձեռներեցների միության աջակցությամբ:

Компания Kingspan занята производством огнеупорных сендвич-панелей в Турции намерена в 2012 году поставить на армянский рынок до 100 тыс. квадратных метров этой продукции. Как сообщил в беседе с журналистами директор регионального представительства компании Гагик Гаспарян, данные панели также обладают свойствами гидро- и теплоизоляции и широко используются в промышленности. В частности, армянский мясоперерабатывающий завод ЗАО «Натфуд» поострен именно из этого материала.
Стоимость 1 кв м такой панели обходится заказчикам в среднем 16-60 долларов США в зависимости от назначения, что позволяет на 20-30% сократить расходы на стройматериал. Сендвич-панели также используются для строительства холодильников, дачных домов.
С 13-15 апреля в Ереване проходит международная специализированная выставка «КАВКАЗ Строительство и Ремонт EXPO», которая начала свою работы в СКК им. Демерчяна.
Целью выставки является поиск новых рынков сбыта, привлечение иностранных инвестиций в экономику Армении, демонстрация экономического потенциала Армении, а также поиск новых деловых партнеров.
На выставке принимают участие не только армянские компании, но и представительства из соседних стран – Турции и Ирана. В целом же на выставке «Кавказ строительство и ремонт 2012» принимают участие более 90 компаний по следующей тематике: строительные технологии, декор стен и потолков, мир света, керамика и камень, текстиль для дома, цементы, бетоны, кровля и изоляция, окна и двери, а также ковры и напольные покрытия.
Организаторами выставки является Logos Expo Center при поддержке Союза промышленников и предпринимателей Армении.