Հոլոքոսթի պատմության հետազոտմամբ զբաղվող Սիմոն Վիզենտալի անվան կենտրոնը պահանջում է Warner Bros. ընկերությունից դադարեցնել համագործակցությունը Մել Գիբսոնի հետ, քանի որ հուլիվուդյան սցենարիստ Ջո Էսթերհազը հայտարարել է, որ ձայնագրություններ ունի, որտեղ դերասանն ու ռեժիսորը իբր հակասեմական հայտարարություններ է արել:
«Եթե նա շարունակի աշխատել Մաքքավեյի սուրբ նահատակների մասին ֆիլմի վրա, դա վիրավորական կլինի հրեաների համար ու Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի պղծում կլինի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հոլիվուդյան սցենարիստ Ջո Էսթերհազը հայտարարել է, որ Գիբսոնն «ատում է հրեաներին»: Գիբսոնն առաջին անգամը չէ, որ հայտնվում է հակասեմական սկանդալի կենտրոնում:
Մի քանի տարի առաջ ոստիկանությունը նրան կանգնեցրել էր մեքենան անսթափ վիճակում վարելու համար: Իրավապահ մարմինների աշխատակիցները նշել էին զեկույցում, որ դերասանը հակասեմական արտահայտություններ է արել, հայտնում է gazeta.ru-ն:

Занимающийся изучением истории Холокоста центр Симона Визенталя требует от кинокомпании Warner Bros. прекращения сотрудничества с Мэлом Гибсоном после того, как голливудский сценарист объявил о наличии у него аудиозаписей, на которых актер и режиссер якобы делает антисемитские заявления.
“Это было бы оскорблением для евреев и осквернением памяти жертв Холокоста продолжать работу над проектом фильма о семи святых мучениках Маккавеях”, – говорится в заявлении.
В середине этой недели голливудский сценарист Джо Эстерхаз опубликовал открытое письмо Мэлу Гибсону, в котором рассказал, что причина промедления работы над фильмом о Маккавеях состоит в том, что он, Гибсон, “ненавидит евреев”.
Гибсон не в первый раз оказывается в центре антисемитского скандала.
Несколько лет назад он был остановлен полицией за вождение в нетрезвом виде. Сотрудники правоохранительных органов отметили в рапорте, что актер сделал ряд антисемитских высказываний при задержании, сообщает gazeta.ru.