Ուսանողական սպորտի միջազգային ֆեդերացիայի պատվիրակությունը ժամանել է Կազան Ունիվերսիադա 2013-ին պատրաստվածությունը ստուգելու համար:
Պատվիրակության ղեկավարի խոսքով, ամառային ունիվերսիադիաների հարցերով ՖԻՍՈՒ-ի տնօրեն Մարկ Վանդենպլասի խոսքով, դա վերջին և վերջնական ստուգումն է Համաշխարհային ուսանողական խաղերից առաջ: «Կազանի խաղերն ամենամասշտաբայինն են եղել պատմության մեջ: Գլխավոր խնդիրը բարձր մակարդակում մրցումներն անցկացնելն է»,- ասել է Վանդենպալսը:
«Կազան 2013»-ի տնօրինության հետ խորհրդակցություններում ՖԻՍՈՒ-ի ներկայացուցիչները կքննարկեն խաղերին պատրաստվելու առանցքային ուղղությունները: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում սպորտային օբյեկտների պատրաստվածությանը, տրանսպորտային սպասարկման կազմակերպմանը, մասնակիցներին տեղավորելու և սննդի հարցերը, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Թաթարստանի մայրաքաղաքում խաղերը կկայանան հուլիսի 6-17-ը 13 պարտադիր և 14 լրացուցիչ մարզաձևերով: Դրանց կմասնակցեն շուրջ 12 հազար ատլետներ 170 երկրներից:

Делегация Международной федерации студенческого спорта прибыла в Казань для проверки готовности к Универсиаде-2013.
По словам главы делегации, директора ФИСУ по летним Универсиадам Марка Ванденпласа, это последняя и окончательная инспекция перед Всемирными студенческими играми. “Игры в Казани будут самыми масштабными в истории, – сказал Ванденпалс. – Сейчас мы вышли на финишную прямую по подготовке. Главная задача – проведение соревнований на самом высоком уровне”.
На совещаниях с дирекцией “Казань-2013” представители ФИСУ обсудят ключевые направления подготовки к играм. Особое внимание уделяется готовности спортивных объектов, организации транспортного обслуживания, системы размещения и питания участников, телевещания, работы командного центра, передает ИТАР-ТАСС.
В столице Татарстана они состоятся с 6 по 17 июля 2013 года по 13 обязательным и 14 дополнительным видам спорта. В них примут участие около 12 тысяч атлетов из 170 стран мира.