Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրերի շրջանակում մինչև մայիս Ազգային արխիվը հրատարակվելու է ցեղասպանության մասին պատմող «Վշտապատում» եռահատորյակը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Եռահատորը կազմվել է այն 1000 փաստաթղթերի հիման վրա, որոնք գրի են առնվել հայ մեծանուն գրող ու հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ու իր համախոհների ջանքերով 1916 թվականին իրականացված «Վշտապատում» ծրագրի ընթացքում: Այդ ժամանակ հավաքվել ու գրի են առնվել ցեղասպանությունից փրկված մարդկանց հիշողություններն ու նկարագրությունները։
«Գրքի 3 հատորները, որոնք հրատարակվելու են հայերեն, անգլերեն, թուրքերեն, ռուսերեն լեզուներով, ներկայացնում են Վան, Բիթլիս, Կարին, Տիգրանակերտ, Խարբերդ, Տրապիզոն նահանգների հայ գաղթականների հիշողությունները` լիարժեք մանրամասներով, թե ինչպես է իրականացվել ցեղասպանությունը»:

16 Апрель 2012 - 11:20 AMT
В рамках программы мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, до начала мая Национальный архив опубликует трехтомник “Вштапатум”, посвященный Геноциду армян. Об этом во время встречи с журналистами рассказал директор Национального архива Аматуни Вирабян.
Трехтомник называется “Вштапатум”, так как является продолжением проекта, начатого еще в 1916 году, когда по инициативе выдающегося армянского писателя и общественного деятеля Ованнеса Туманяна была создана комиссия, собиравшая свидетельства армян, выживших после Геноцида.
“Три тома книги, которая будет издана на английском, турецком и русском языках, содержат свидетельства очевидцев Геноцида армян 1915 года в Османской империи. Они представляют собой подробные воспоминания армянских беженцев из губерний Ван, Трабзон, Битлис, Карин, Тигранакерт, Харберд о Геноциде армян”.