Բացի «Վշտապատում»-ի հրատարակումից, որը լույս կտեսնի մինչև մայիս, Հայաստանի ազգային արխիվը Ցեղասպանության 100-ամյակին իրականցվող միջոցառումների շրջանակում կիրականացնի ևս 2 ծրագիր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:
Ըստ առաջին ծրագրի` հրատարակվելու են Ցեղասպանության ժամանակ հայերի կրած նյութական վնասների մասին տվյալները։ «Թբիլիսիում Հովհաննես Թումանյանի ջանքերով ստեղծված խումբը 1918 թվականին շրջում էր ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած գաղթականների շրջանում և գրի առնում տվյալները, թե ցեղասպանության ժամանակ ինչպիսի մարդկային, նյութական կորուստներ է կրել յուրաքանչյուր ընտանիք»,- նշեց Ազգային արխիվի տնօրենը:
Հաջորդ ծրագիրը կլինի էլեկտրոնային շտեմարանի ստեղծումը, որտեղ կամփոփվեն մինչև 1922 թվականը տեղի ունեցած ցեղասպանության և կոտորածների ընթացքում նահատակված հայերի տվյալները`տարիքը, անունը և, առհասարակ, այն ամենն, ինչ պահպանվել է տարբեր փաստաթղթերում։

Помимо издания трехтомника “Вштапатум”, который выйдет в свет до начала мая, Национальный архив Армении в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, реализует еще две программы. Об этом 16 апреля во время встречи с журналистами рассказал директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян.
Первая программа предусматривает публикацию данных о материальном ущербе, нанесенном армянам во время Геноцида.
“Комиссия, созданная по инициативе Ованнеса Туманяна в 1918 году в Тбилиси, встречалась с армянами, спасшимися от геноцида, и записывала данные о количестве человеческих и материальных потерь, которые понесла каждая из семей”, – отметил директор Национального архива.
Другая программа предусматривает создание справочника, в который войдут данные об армянах, ставших жертвами геноцида до 1922 года: возраст, имя и вся информация, сохранившаяся в различных документах.