Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 19-ի նիստում հավանություն է տվել «Հայկական ԱԷԿ» փակ բաժնետիրական ընկերության թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանը: Այդ առնչությամբ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ էներգաբլոկի շահագործման արտոնագրի ժամկետը սպառվում է 2016թ. դեպտեմբերի 1-ին, իսկ հաշվի առնելով նոր էներգաբլոկի կառուցման ձգձգումը, անհրաժեշտ է գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնել 4 տարով:
Անդրադառնալով հարցին՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այդ հարցը մշտապես շրջանառվում է մամուլում, իսկ «կառավարության գործառույթներն այս ոլորտում թափանցիկ են»: Ըստ նրա, կառավարությունը պաշտոնապես դիմել է ՄԱԳԱՏԷ-ին՝ աջակցություն խնդրելով գործող բլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ու նորի կառուցման գործում: Վարչապետը հավելել է, որ օրերս Հայաստանում էր ՄԱԳԱՏԷ-ի պատվիրակությունը, այցի շրջանակներում քննարկվել են վերոնշյալ հարցերը և Հայաստանը համապատասխան աջակցություն կստանա այդ միջազգային կառույցից, «և պետք չէ հակադրել այս երկու հարցերը»:

The government of Armenia approved at its April 19 session the decision to extend the term of operation of the Metsamor Nuclear Power Plant’s 2nd unit.
Armen Movsisyan, Minister of Energy and Natural Resources said the unit’s operation license expires on September 1, 2016, while its current operation needs to be prolonged for 4 years in view of a delay in new energy bloc construction.
In this regard, Prime Minister Tigran Sargsyan mentioned that this issue is much speculated on by the media, “while the government’s functions in this area are quite transparent”.
According to PM Sargsyan, the government officially addressed the International Atomic Energy Agency (IAEA) for assistance in extending the term of current unit’s operation and construction of a new one.
“IAEA delegation is in Armenia now, with these issues on the agenda,” Sargsyan said, adding that Armenia will receive relevant support from the international agency.