Հայաստանի կառավարությունը ապրիլի 19-ի նիստում հավանություն է տվել «Հայկական ԱԷԿ» փակ բաժնետիրական ընկերության թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանը: Այդ առնչությամբ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ էներգաբլոկի շահագործման արտոնագրի ժամկետը սպառվում է 2016թ. դեպտեմբերի 1-ին, իսկ հաշվի առնելով նոր էներգաբլոկի կառուցման ձգձգումը, անհրաժեշտ է գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնել 4 տարով:
Անդրադառնալով հարցին՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այդ հարցը մշտապես շրջանառվում է մամուլում, իսկ «կառավարության գործառույթներն այս ոլորտում թափանցիկ են»: Ըստ նրա, կառավարությունը պաշտոնապես դիմել է ՄԱԳԱՏԷ-ին՝ աջակցություն խնդրելով գործող բլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ու նորի կառուցման գործում: Վարչապետը հավելել է, որ օրերս Հայաստանում էր ՄԱԳԱՏԷ-ի պատվիրակությունը, այցի շրջանակներում քննարկվել են վերոնշյալ հարցերը և Հայաստանը համապատասխան աջակցություն կստանա այդ միջազգային կառույցից, «և պետք չէ հակադրել այս երկու հարցերը»:

19 Апрель 2012 - 07:23 AMT
Правительство Армении на заседании 19 апреля одобрило решение продлить сроки эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС. В связи с этим министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян отметил, что лицензия эксплуатации энергоблока истекает 1 сентября 2016 г., а учитывая затяжку со строительством нового энергоблока, есть необходимость в продлении сроков эксплуатации действующего энергоблока до 4 лет.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что данный вопрос постоянно муссируется в прессе, “функции же правительства в этой сфере прозрачны”. По его словам, правительство официально обратилось к МАГАТЭ для оказания содействия в вопросе продления сроков эксплуатации действующего энергоблока и строительства нового. В связи с этим он добавил, что на днях в Армении находилась делегация МАГАТЭ, в рамках визита которой были обсуждены вышеуказанные вопросы, и Армения получит соответствующаю помощь от этой международной структуры, “и не надо противопоставлять эти два вопроса”.