Հայոց մեծ բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի ամենահայտնի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունը թարգմանվում է աշխարհի տարբեր լեզուներով, և լույս է տեսնելու մեկ ամբողջական գրքով: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Հակոբյանը: Նրա խոսքով բանաստեղծությունն արդեն թարգմանվել է 30 լեզուներով, և դեռ սպասվում են այլ լեզուներով թարգմանություններ:
Հակոբյանը նշեց, որ կան նաև նույն լեզվով թարգմանությունների մի քանի տարբերակներ, և հատուկ մասնագիտական հանձնաժողովը կուսումնասիրի և կընտրի լավագույնը: Թարգմանությունների մեջ կա նույնիսկ եթովպերեն տարբերակ, պատրաստվում է նաև հնդկերենը:
Բացի դրանից, առաջին անգամ Չարենցի ընտրանին թարգմանվելու է անգլերեն:
Քանի որ այս տարի նշվում է Չարենցի ծննդյան 115, գրական գործունեության 100 և մահվան 75-ամյակները, Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ մինչև նոյեմբերի 27-ը սպասվում են բազմաթիվ միջոցառումներ` մրցույթներ, ասմունքի երեկոներ, շրջիկ գրադարաններ, որտեղ երեխաներն այգիներում կկարդան Չարենցի ստեղծագործությունները, կբացվեն ցուցահանդեսներ և այլն:

19 Апрель 2012 - 09:15 AMT
Стихотворение Егише Чаренца “Я привкус солнца в языке Армении родной люблю” переводится на разные языки мира
Самое известное стихотворение “Я привкус солнца в языке Армении родной люблю” выдающегося армянского поэта Егише Чаренца переводится на разные языки мира и скоро выйдет в свет отдельная книга. Об этом в беседе с журналистами сказала директор Дома-музея Чаренца Лилит Акопян. По ее словам, стихотворение в настоящее время переведено на 30 языков, и еще ожидается перевод стихотворения на другие языки. Акопян отметила, что есть и различные версии переводов на одном и том же языке, и специальная комиссия изучит их все и отберет лучшие. Среди переводов есть даже версия на эфиопском языке, скоро будет готов перевод на индийском.
Поскольку в этом году отмечается 115-летие поэта, а также 100-летие его творческой деятельности, при содействии мэрии Еревана до 27 ноября ожидается организация различных мероприятий: конкурсов, вечеров чтения, передвижные библиотеки, которые позволят детям в ереванских парках читать произведения Чаренца, будут открыты выставки и др.