Ռուսաստանյան Forbes-ը հրապարակել է 200 ամենահարուստ ռուսաստանցիների հերթական վարկանիշը, որտեղ նաև 5 հայ կա: Ռուսաստանի ամենահարուստ հայը «Ռոսգոսստրախի» գլխավոր տնօրեն Դանիիլ Խաչատուրովն է, որը 2 մլրդ դոլար կարողությամբ զբաղեցնում է ցուցակի 45-րդ հորիզոնականը: Նախորդ տարվա համեմատ Խաչատուրովի կարողությունն ավելացել է 500 մլն դոլարով:
Երկրորդը «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանն է, որը 1,6 մլրդ դոլարով 63-րդ տեղն է: Նախորդ տարվա համեմատ Կարապետյանի կարողությունն ավելացել է 200 դոլարով:
Forbes-ի վարկանիշի 82 և 83-րդ տեղերը գրավում են Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսով եղբայրները, որոնցից յուրաքանչյուրի կարողությունը 1,2 մլրդ դոլար է: Մեկ տարվա ընթացքում նրանց կարողությունը պակասել է 300 մլն դոլարով:
Վարկանիշի վերջին հայ ներկայացուցիչը «Տռոյկա Դիալոգ» ընկերությունների խմբի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանն է: Ինչպես և 2011-ին Վարդանյանը 180-րդ հորիզոնականում է 500 մլն դոլար կարողությամբ:
Ինչ վերաբերում է համառուսաստանյան առաջատարին, ապա այստեղ փոփոխություն կա: Վարկանիշը երկու տարի գլխավորող Վլադիմիր Լիսինն իր տեղը զիջել է «Մետալոինվեստի» հիմնադիր Ալիշեր Ուսմանովին: Նրա կարողությունը գնահատվում է 18,1 մլրդ դոլար: Վլադիմիր Լիսինն այժմ երկրորդն է 15,9 մլրդ դոլար կարողությամբ: Առաջատարների եռյակը եզրափակում է Ալեքսեյ Մորդաշովը 15,3 մլրդ դոլար կարողությամբ:
Ըստ Forbes-ի, մեկ տարում Ռուսաստանի դոլարային միլիարդերների թիվը նվազել է հինգով, կրճատվել է նաև ձեռնարկատերերի՝ այսպես կոչված «Ոսկե հարյուրակի» համախառն հարստությունը: 2012թ. այն կազմում է 446,3 մլրդ դոլար, 2011թ. 498,6 մլրդ դոլարի դիմաց:
Ցուցակի անդամների միջին տարիքը 50 է: Ամենաերիտասարդ մասնակիցը 16-ամյա Դենի Բաժաևն է 750 մլն դոլարով, իսկ ամենատարեցը՝ 79-ամյա Վլադիսլավ Տետյուխինը 650 մլն դոլարով: Ամենահարուստ ռուսաստանցիների բնակության հիմնական վայրը Մոսկվան ու Սանկտ Պետերբուրգն են:

19 Апрель 2012 - 11:42 AMT
Российский журнал Forbes опубликовал очередной рейтинг 200 богатейших россиян, в который вошли также 5 армян. Самым богатым армянином России является гендиректор «Росгосстраха» Данил Хачатуров, занимающий 45-ую позицию в рейтинге с $2 млрд. По сравнению с прошлым годом, состояние Хачатурова увеличилось на $500 млн.
Вторым идет президент группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян, который с $1,6 млрд. занимает 63-ю позицию. По сравнению с прошлым годом, состояние Карапетяна увеличилось на $200 млн.
На 82 и 83 строчках рейтинга Forbes находятся братья Николай и Сергей Саркисовы («РЕСО-Гарантия») с состоянием в $1,2 млрд. у каждого. Их состояние за год снизилось на 300 млн. доларов.
Последним армянским представителем рейтинга является президент группы компаний «Тройка Диалог» Рубен Варданян. Как и в 2011 году, Варданян 180-ый с состоянием в $500 млн.
Что касается общероссийского рейтинга, то в нем сменился лидер. Так, два года возглавляющий рейтинг владелец НЛМК Владимир Лисин уступил первое место основателю «Металлоинвеста» Алишеру Усманову. Его состояние оценивается в 18,1 млрд. долларов.
Владимир Лисин теперь на второй позиции с состоянием в 15,9 млрд. долларов. В тройке лидеров также Алексей Мордашов с состоянием в $15,3 млрд.
Как отмечает Forbes, за год долларовых миллиардеров в России стало на пять меньше – 96, сократилось и совокупное богатство предпринимателей – участников так называемой «Золотой Сотни». В 2012 году оно составило 446,3 млрд. долларов. против 498,6 млрд. долларов. годом ранее.
Как отмечают составители рейтинга, в список-2012 попали восемь сенаторов, девять депутатов Госдумы, два руководителя регионов (Владимир Груздев, 1 млрд. долл., и Арсен Каноков, 600 млн. долл.) и один советник президента России (Михаил Абызов, $1,3 млрд.). Женщина в списке одна – жена бывшего мэра Москвы Юрия Лужкова Елена Батурина. Ее состояние оценено в 1,1 млрд. долларов.
Средний возраст участника списка в 2012 году – 50 лет. Самому молодому участнику рейтинга 16 лет – Дени Бажаев, с состоянием в 750 млн. долларов., самому пожилому 79 лет – Владислав Тетюхин, богатство которого оценивается в 650 млн. долларов.