Մայիսի 4-ին Դոնի Ռոստովի մարզային թանգարանում կբացվի հայտնի նկարչուհի Գայանե Խաչատուրյանի «Հայելանման ծաղկավաճառուհին» խորագրով ցուցահանդեսը: Ինչպես հայտնում են ռոստովյան ԶԼՄ-ները, այն նվիրվում է նկարչուհու 70-ամյա հոբելյանին: Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Ռոստովի պետական պատկերասրահը՝ «Գայանե Խաչատուրյան» միջազգային հիմնադրամի հետ համատեղ:
Այս մեծամասշտաբ նախագիծը Դոնի Ռոստովում իրականացվելու է առաջին անգամ` 2009 թ-ի Վենետիկի բիենալեի փառահեղ ցուցադրությունից հետո: Վենետիկում Գայանեի նկարներն իսկական ֆուրոր առաջացրեցին պաշտոնյաների, հյուրերի և այցելուների շրջանում:
Ռոստովում արվեստասերների դատին է հանձնվելու հիմնադրամի նախագահ Վալերի Խանուկաևի անձնական հավաքածուից 40 նկար: Ռոստովի հայկական մշակույթի կենտրոնում անցկացվելու է ցուցահանդեսի 2-րդ մասը, որտեղ կներկայացվեն 60 գրաֆիկական աշխատանքներ, լուսանկարներ և նկարչուհու արխիվը:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները պատահական չեն ընտրել Դոնի Ռոստովը որպես ցուցադրության վայր: Նկարչուհին միշտ երազել է ցուցադրվել հայ մեծ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ծննդավայրում:
Ռոստովից հետո «Հայելանման ծաղկավաճառուհին» ամռանը ճանապարհ կընկնի դեպի Ավստրիա (Վիեննա, Սանկտ Պյոլտեն և Զալցբուրգ):
Նախագծի ցուցադրությունը կավարտվի Մոսկվայի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում աեպտեմբերից նոյեմեր ամիսներին:
Նկարչուհու աշխատանքները հիացրել են ամբողջ աշխարհի արվեստասերներին: Նրա արվեստի երկրպագուներն են դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովը, Ջոն Լենոնի այրի Յոկո Օնոն, մոդելավորող Իվ Սեն-Լորանը: Նրան մեծարել է ռեժիսոր Անդրեյ Տարկովսկին: Նրան այժմ դասում են Ֆրիդա Կալոյի և Մարկ Շագալի շարքին:

4 мая в областном музее изобразительных искусств Ростова-на-Дону открывается выставка “Зеркальная цветочница”, посвященная 70-летию известной армянской художницы Гаянэ Хачатурян. Как сообщают ростовские СМИ, выставка организована Государственной галереей Ростива-на-Дону совместно с международным фондом “Гаянэ Хачатурян”.
Подобный масштабный проект реализуется впервые после выставки Венецианская Биеннале 2009 года. В Венеции картины Гаянэ Хачатурян произвели настоящий фуррор среди истинных ценителей искусства.
В Ростове будут выставлены около 40 картин из частной коллекции председателя фонда “Гаянэ Хачатурян” Валерия Ханукаева. Вторая часть выставки пройдет в Центре армянской культуры Ростова-на-Дону, где будут выставлены около 60 графических работ, фотографий, а также архив художницы.
Организаторы выставки не случайно выбрали Ростов-на-Дону для проведения подобного мероприятия.
Художница всю жизнь мечтала об организации выставки на родине великого армянского художника Мартироса Сарьяна. После Ростова выставка “Зеркальная цветочница” летом совершит турне по городам Австрии: Вена, Санкт- Пельтен и Зальцбург и финиширует в сентябре – октябре в Музее Современного Искусства в Москве.
Гаянэ Хачатурян (1942-2009) всю жизнь прожила в Тбилиси. Она является автором более 700 живописных и графических работ. Жизнь она прожила в бедности, перечисляя деньги армянскому театру в Тбилиси.
Сергей Параджанов считал Гаянэ Хачатурян самой значимой художницей второй половины 20 века, чьи персональные выставки пытался организовать в Москве, Киеве, Ереване, но в те времена многие чиновники встречали её картины в штыки.
Андрей Тарковский дорожил дружбой с Гаянэ, восхищался ее полотнами, самобытным талантом, её миром магического реализма.
Йоко Оно, познакомившись с полотнами Гаянэ, воскликнула: “Неужели в России (тогда – СССР) есть такие художники!”. И отправила к художнице операторов запечатлеть ее картины.