Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան, խորհրդային շրջանի երգիչ և կոմպոզիոր Փոլադ Բյուլբյուլօղլին հրաժարվել է մասնակցել Երևանը 2012 թ.գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակման տոնական միջոցառումներին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հոբելյանական միջոցառումների մամլո պատասխանատու Նունե Ալեքսանյանը, Բյուլբյուլօղլիի հետ կար ռեալ պայմանավորվածություն, սակայն օրերս նա հրաժարվել է գալ Հայաստան և մասնակցել միջոցառմանը:
Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք կհռչակվի ապրիլի 22-ին: Շքեղ հանդիսությամբ գրքի 2011 թ-ի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Մաուրիցիո Մակրին տիտղոսը կփոխանցի Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին:
Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը կատարելու է քաղաքի հիմնը, իսկ միջոցառմանը մասնակցելու են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Էնգիդա Գետաչյուն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 36-րդ գլխավոր կոնֆերանսի նախագահ Կատալին Բոջիարդը, և 5 տասնյակից ավելի հատուկ հյուրեր:
Տիտղոսի հանձնումից հետո սպասվում է եռաչափ շոու, արգենտինյան, հայ և թայլանդացի արիտիստների մասնակցությամբ: Միջոցառման հյուրերի թվում են լինելու նաև 2013 թ-ին գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակված Բանգկոկ քաղաքի ներկայացուցիչները:

Ambassador of Azerbaijan to Russia, Soviet-era singer and composer Polad Bülbüloğlu refused to visit Yerevan for its World Book Capital 2012 celebrations.
Spokesperson for the festive events organizing committee, Nune Alexanyan told a PanARMENIAN.Net reporter that despite a prior agreement with Bülbüloğlu, he recently refused to come to Armenia and participate in the ceremony.
Yerevan will get the World Book Capital 2012 title on April 22. The grand ceremony will feature mayor of World Book Capital 2011 Buenos Aires Mauricio Macri presenting the title to Yerevan’s mayor Taron Margaryan.
Armenia’s State Academic choir will perform the city anthem; the event will be attended by UNESCO Deputy Director-General Getachew Engida and over 50 other guests including representatives of Book Capital of 2013 Bangkok.
Following the title transfer ceremony, a 3D show will be demonstrated with participation of Armenia's, Argentina’s and Thailand’s entertainers.