Ապրիլի 21-ին Երևանում մեկնարկել է «Բրենդեր և բիզնես» (brands&business)միջազգային կոնֆերանսը, որի կազմակերպիչն է Maeutica բրենդինգային գործակալությունը «SPRING» ռազմավարական ընկերության PR-աջակցությամբ:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Maeutica բրենդինգային գործակալության տնօրեն Հայկուհի Տաքսիլդարյանը, բրենդերի շուկան Հայաստանում դեռևս զարգացած չէ, սակայն որոշ ակտիվացում է նկատվում: «Դա կապված է հանրության զարգացման որոշակի փուլի և կյանքի որակի հետ, երբ մարդկանց չեն գոհացնում հասարակ ապրանքներն ու ծառայությունները և առավել գրավիչ պրոդուկտների պահանջարկ է առաջանում»,-ասել է նա: Նա հավելել է նաև, որ «Բրենդեր և բիզնես» նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանում առաջին ուսուցողական հավաքածուի թողարկումը, որտեղ ներկայացված կլինեն հայկական լավագույն բրենդինգի և բրենդ հաղորդակցությունների օրինակները, դրանց վիզուալիզացիան և գաղափարախոսությունը: Հաջողված դեպքերի (case study) ժողովածուն անվճար տրամադրվելու է բոլոր ԲՈՒՀ-երի մասնագիտական ամբիոններին:
Կոնֆերանսին մասնակցում են ոլորտի լավագույն մասնագետները՝ Mindscapes-ի հիմնադիր, թրեյներ Յոնաթան Դոմինիցը, INSTID London գործակալության ղեկավար, բրենդինգային ռազմավարության տնօրեն Ալեքսանդր Գրանդը, այդ ընկերության տարածաշրջանային բրենդավորման տնօրեն Ջերեմի Հիլդրեդը, ինչպես նաև Maeutica Moscow Brand Consultancy-ի գործադիր տնօրեն Գրիգոր Բադալյանը և Saffron Brand Consultants ռազմավարական բաժնի ավագ մասնագետ Սահիլ Սաչդևը: Մասնագետները հանդես կգան զեկույցներով:
Maeutica ընկերությունը գործում է հայկական շուկայում արդեն 5 տարի, իսկ այս տարի պայմանագիր է կնքել բրիտանական INSTID ընկերության հետ և իր ներկայացուցչությունն է բացել Մոսկվայում՝ Maeutica Moscow Brand Consultancy: Արդյունքում ընկերությունը ռեբրենդինգի է ենթարկվել և այժմ կոչվում է Maeutica brands&business.

21 Апрель 2012 - 09:09 AMT
21 апреля в Ереване стартовала международная конференция «Бренды и бизнес» (brands&business), организатором которой выступает брендинговое агентство Maeutica при PR-поддержке стратегической компании «SPRING».
Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Maeutica Айкуи Таксилдарян рынок брендинга Армении пока не развит, однако наблюдается некоторая активизация. «Это связано с определенным этапом развития социума и качества жизни, когда людей не удовлетворяют простые товары и услуги и они предъявляют спрос на более эмоциональные продукты», – пояснила она.
По ее словам, на рынке есть много компаний, которые предоставляют не услуги брендинга, а брендбука (дизайна).
«Основная же цель инициированной компанией конференции – объяснить, что это лишь составная часть брендинга», – подчеркнула Айкуи Таксилдарян.
По ее мнению, в Армении очень мало профессиональных разработчиков стратегического брендинга, труды которых применяют в своей практике бренд-менеджеры.
Для участия в конференции приглашены ведущие специалисты сферы, среди которых основатель Mindscapes Йонатан Доминиц, директор стратегического брендинга, руководитель агентства INSTID London Александр Гранд, а также директор по региональному брендированию этой компании Джереми Хилдред, исполнительный директор Maeutica Moscow Brand Consultancy Григор Бадалян и старший специалист стратегического отдела Saffron Brand Consultants Сахил Сачдев.
Специалисты выступят с докладами о новых мировых тенденция в сфере брендинга, в том числе будет представлен новый тренд политического брендинга, рассказано о продвижении территориального бренда и интеграция бренда на новых рынках.
Компания Maeutica действует на рынке Армении уже 5 лет, а в этом году заключила договор с британской компанией INSTID и открыла свое представительство в Москве – Maeutica Moscow Brand Consultancy. В результате произошел ребрендинг компании, которая стала называться Maeutica brands&business.