NASA գործակալությունը ծրագրավորողների մրցույթ կհայտարարի «տիեզերական լավագույն ծրագրային հավելվածի» համար, ասվում է գործակալության կայքում:
Ողջ աշխարհի ծրագրավորողներին առաջարկվում է լուծել մասնագետների դրված մի շարք խնդիրներ՝ Լուսնի վրա վայրէջքի լավագույն տեղամասերի հայտնաբերում, վթարենրի դեպքում տեղեկատվության փոխանակման բարելավում, տիեզերական կայանում հացի թխման առավել անվտանգ միջոցի հայտնաբերում: NASA-ում գտնում են, որ հաց թխելը կօգնի տիեզերագնացներին հիշել տան մասին, բարձրացնելով նրանց տրամադրությունը:
Մրցույթը կանցնի ապրիլի 21-22-ին: Մասնակցության հայտ արդեն ներկայացրել է շուրջ հազար մարդ՝ այդ թվում Միջազգային տիեզերական կայանում գտնվող ծրագրավորողները:

21 Апрель 2012 - 09:26 AMT
Национальное агентство по воздухоплаванию и изучению космического пространства (NASA) объявило о проведении конкурса на лучшее программное "космическое приложение" среди энтузиастов науки и программистов любителей. Об этом сообщается на сайте агентства.
Программистам со всего мира предлагается решить ряд поставленных специалистами NASA задач, среди которых – нахождение наиболее удачных участков для прилунения, улучшение обмена информацией в случае катастроф, а также – нахождение наиболее безопасного способа выпекать хлеб на космической станции. Как полагают NASA, в выпечка хлеба поможет астронавтам вспомнить о доме, поднимая им настроение и улучшая их работоспособность.
Конкурс пройдет с 21 по 22 апреля 2012г. более чем в 25 местах по всему миру. Заявки на участие уже подали более тысячи человек, в том числе – программисты, находящиеся на МКС и на антарктической базе МакМурдо.