Ապրիլի21-ին Վրաստան կայցելի Հայաստանի բիզնես պատվիրակությունը, որը կգլխավորի երկրի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանը: Պատվիրակության կազմի մեջ կմտնեն Հայաստանի Զարգացման հայկական գործակալության ներկայացուցիչներ:
Ինչպես հաղորդում են Ազգային ներդրումային գործակալությունից, այցի շրջանակներում հյուրանոցում տեղի կունենա բիզնես մթնոլորտի և Վրաստանի արտահանման պոտենցիալի շնորհանդես: Միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 40 ձեռնարկատրեր Հայաստանից:
Այցի շրջանակներում ապրիլի 21-22-ը տեղի կունենա Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը՝ BRIDGE EXPO:

On April 21, Armenian business delegation headed by Deputy Economy Minister Robert Harutyunyan will visit Georgia. The delegation will comprise representatives of the Armenian Development Agency (ADA).
According to National Investment Agency, a presentation on business climate and export potential of Georgia will be held in the framework of the visit. The event will bring together about 40 entrepreneurs from Armenia.
The delegation will further hold individual meetings with representatives of Georgian companies.
On April 21-22, BRIDGE EXPO commercial and industrial exhibition of Armenia will be held. Companies specialized in the fields of agricultural industry, IT, chemical industry, transport and logistics, pharmaceutics, construction, jewelry and tourism industry will participate in the event.