Այսօր` ապրիլի 22-ին, Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հնագույն ձեռագրերի թանգարան-ինստիտուտի` Մատենադարանի առջև Երևանը հռչակվեց 2012 թ. գրքի 12-րդ համաշխարհային մայրաքաղաք: Շքեղ հանդիսությամբ գրքի 2011 թ-ի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսի քաղաքապետ Մաուրիցիո Մակրին տիտղոսը փոխանցեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին: Բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, օտարերկրյա պատվիրակությունների ղեկավարներ, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կառույցների ներկայացուցիչներ և այլոք:
Ներկաներին առաջինը ողջունեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, ելույթ ունեցան ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներ, այլ բարձրաստիճան անձիք: Ելույթ ունեան նաև Երևանի և Բուենոս Այրեսի քաղաքապետերը:
Ելույթների ընթացքում Մատենադարանից մոտ մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա աշխարհի գործող19 այբուբենների տառերից հավաքեց խորհրդանշական «Ամրագրիր քո ապագան» մետաղական քանդակը, որը դեպի վեր քայլող մարդ է, ով գնում է դեպի ապագա:
Միջոցառմանը ելույթ ունեցան արգենտինյան տանգոյի վարպետներ և 2013 թ-ի գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք Բանգկոկից ժամանած ազգագրական համույթը, Հայաստանի պարի պետական համույթը:

22 Апрель 2012 - 22:16 AMT
Сегодня, 22 апреля у здания Музея-хранилища древних рукописей им. Месропа Маштоца Матенадаран состоялась официальная церемония объявления Еревана 12-ой мировой столицей книги. В торжественной обстановке мэр Буэнос-Айреса – 11-ой столицы книги Маурицио Макри передал этот почетный статус мэру Еревана Тарону Маркаряну.
На торжественной церемонии присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, премьер-министр РА Тигран Саркисян, другие высокопоставленные лица страны, иностранные делегации, представители аккредитованных в республике дипломатических миссий.
На мероприятии выступили мастера аргентинского танго, Армянский национальный танцевальный ансамбль, Национальный танцевальный ансамбль из Бангкока, который станет мировой столицей книги в 2013 году. Церемония завершилась 3D-шоу и красочным фейерверком.
Параллельно церемонии на проспекте Маштоца была установлена металлическая статуя поднимающего по лестнице человека из букв 19 алфавитов.