23 Ապրիլ 2012 - 08:19 AMT
Լևոն Արոնյան. Ես համարեցի, որ Կրամնիկի հետ պետք է առաջանցիկ խաղալ և փորձել հնարավորինս շուտ զարմացնել նրան
Ցյուրիխում, որտեղ ընկերական խաղ է ընթանում համաշխարհային վարկանիշի 2-րդ և 3-րդ համարներ Լևոն Արոնյանի և Վլադիմիր Կրամնիկի միջև, հաշիվն առայժմ 1.5:0.5 է` հօգուտ հայ շախմատիստի:
Երկրորդ տուրում ոչ ոքիից հետո, Արոնյանն ասել է, որ խաղից առաջ ինքը պարզապես մտածեց, որ Կրամնիկի հետ պետք է խաղալ առաջանցիկ տեմպերով և փորձել հնարավորինս շուտ զարմացնել նրան:
«Երկրորդ տուրում այնքան էլ լավ չստացվեց, ինչպես առաջին տուրում, սակայն պարտիան հետաքրքիր էր և ես գոհ եմ»,-Արոնյանի խոսքը հաղորդում է chess-news.ru-ն:
Հայ գրոսմայստերը խոստովանել է, որ Կրամնիկի հետ խաղը շատ հետաքրքիր է ընթանում, սակայն ամեն ինչ դեռ առջևում է. «Առհասարակ, ինձ համար տոն է այստեղ լինելը և շատ լուրջ մրցակցի հետ խաղալը»:
Ապրիլի 23-ին շախմատիստները հանգստանում են, հանդիպումները կվերսկսվեն ապրիլի 24-ին, մյուս հանգստյան օրը ապրիլի 26-ն է լինելու: Մրցաշարը կտևի մինչև ապրիլի 28-ը: Արոնյանն ու Կրամնիկը կխաղան 6 պարտիաներ` ժամանակի դասական վերահսկողությամբ:

В Цюрихе, где проходит товарищеский матч между вторыми и третьими номерами мирового рейтинга – Левоном Ароняном и Владимиром Крамником, счет пока 1,5:0,5 в пользу армянского шахматиста.
После ничью во втором туре, Аронян сказал, что он перед матчем просто посчитал, что надо с Крамником играть на опережение, стараться его удивить пораньше, и пока что придерживается этой тактики.
“Во втором туре получился не так хорошо, как в первом, но партия была интересной, и я доволен”,- слова Ароняна передает chess-news.ru.
Армянский гроссмейстер признался, что матч с Крамником получается очень интересным, но пока что все впереди: “А вообще, для меня праздник быть здесь и играть с очень серьезным соперником”.
23 апреля шахматисты отдыхают, встречи возобновятся 24 апреля, следующим выходным днем будет 26 апреля.
Турнир продлится до 28 апреля. Аронян и Крамник сыграют шесть партий с классическим контролем времени.