23 Ապրիլ 2012 - 09:08 AMT
Սոֆիայում ավարտվել է ըմբշամարտի առաջին վարկանիշային մրցաշարը: Հայաստանի հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականները երկու ուղեգիր են նվաճել: Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերին կմեկնեն ազատ ոճի ըմբիշ Դավիթ Սաֆարյանը (66կգ ք/կ) և Հաջիմուրադ Նուրմագոմեդովը (84կգ ք/կ), դասական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանը (96կգ ք/կ) և Յուրի Պատրիկեևը (120կգ ք/կ):
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Հրանտ Ենոքյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է, որ հայ ըմբիշների ելույթները դրական է գնահատում:
«Սոֆիայում մեր մարզիկները նվաճեցին մեզ համար կարևոր ուղեգրեր, ընդ որում, ուզում եմ հավելել, որ վարկանիշային մրցաշարեր լինելու են նաև Չինաստանում և Ֆինլանդիայում: Կարծում եմ, որ այնտեղ ևս մեր մարզիկները հաջող հանդես կգան»,-ասել է Ենոքյանը:
Ներկայումս Հայաստանի հավաքականն ունի 6 Օլիմպիական ուղեգիր: Ազատ ոճի ըմբիշ Միհրան Ջաբուրյանը (55կգ ք/կ) և հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը (74կգ ք/կ) ուղեգրերը նվաճել էին դեռևս 2011թ աշխարհի առաջնությունում:
Երկրորդ վարկանիշային մրցաշարը տեղի կունենա չինական Տայյուան քաղաքում ապրիլի 27-29, իսկ վերջին մրցաշարը տեղի կունենա Հելսինկիում` մայիսի 4-6:

В Софии завершился первый рейтинговый турнир по борьбе. Сборные Армении по греко-римской и вольной борьбе завоевали по две лицензий. На лондонские Олимпийские игры поедут вольники Давид Сафарян (в/к 66) и Хаджимурад Нурмагомедов (в/к 84), борцы классики Артур Алексанян (в/к 96) и Юрий Патрикеев (в/к 120).
Вице-президент Федерации борьбы Армении Грант Енокян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что выступления армянских борцов оценивает хорошо.
“В Софии наши борцы завоевали очень важные для нас путевки, при этом хочу добавить, что рейтинговые турниры будут еще в Китае и в Финляндии. Думаю, что там тоже наши спортсмены выступят удачно”,- сказал Енокян.
Сборные Армении на данный момент имеют 6 Олимпийских путевок. Вольный борец Мигран Джабурян (в/к 55) и греко-римский борец Арсен Джулфалакян (в/к 74) путевки завоевали еще в 2011 году на чемпионате мира.
Второй рейтинговый турнир состоится в китайском городе Тайюань 27-29 апреля, а последний турнир пройдет в Хельсинки 4-6 мая.