Այսօր՝ ապրիլի 23-ին «Ակադեմիա» պակերասրահում բացվեց արգենտինացի հռչակավոր գրող Խորխե Լուիս Բորխեսի շուրջերկրյա ճանապարհորդությունների մասին պատմող լուսանկարչական ցուցահանդեսը: Այն նվիրված է Երևանը 2012 թ-ի գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելուն և հայ գրատպության 500-ամյակին: Մեկ շաբաթ տևողությամբ ցուցահանդեսը բացեց Բորխեսի այրին՝ Մարիա Կոդաման, նա երկար ժամանակ ճանապարհորդել է գրողի հետ, և հաճախ հայտնվել լուսանարչական խցիկի առջև: Ցուցահանդեսում ներկայացված է շուրջ 100 աշխատանք Կոդամայի անձնական արխիվից:
Ցուցահանդեսին ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, գրքի 2011 թ-ի մայրաքաղաք Բուենոս Այրեսից ժամանած բարձրաստիճան հյուրեր:
Երևանը գրքի համաշխահային մայրաքաղաք հռչակվեց 2012 թ-ի ապրիլի 22-ին: Ողջ տարվա ընթացքում Երևանում սպասվում են աելի քան 1000 միջոցառումներ: Այդ կապակցությամբ հռչակավոր իտալացի տենոր Անդրեա Բոչելլին համերգ տվեց Երևանի Ազատության հրապարակում:

23 апреля в Ереване в павильоне “Академия” открылась фотовыставка, рассказывающая о кругосветных путешествиях всемирно известного аргентинского писателя Хорхе Луиса Борхеса. Она посвящена 500-летию армянского книгопечатания и провозглашению Еревана всемирной столицей книги 2012 года. Выставка, которую открыла вдова писателя Мария Кодама, длительное время путешествовавшая с супругом, продлится одну неделю.
На выставке представлено около 100 фоторабот из личного архива Кодама. На церемонии открытия выставки присутствовали министр культуры РА Асмик Погосян, высокопоставленные гости из Буэнос-Айреса – всемирной столицы книги 2011 года.
22 апреля Ереван был провозглашен всемирной столицей книги 2012 года. В течение всего года на территории республики ожидается более 1000 праздничных мероприятий. По этому поводу 22 апреля всемирно известный итальянский тенор Андреа Бочелли выступил на Площади свободы в Ереване с концертом.