Այսօր` ապրիլի 23-ին, Երևանի Տերյան-Մոսկովյան խաչմերուկի հարակից տարածքում բացվեց ֆրանսաբնակ քանդակագործ Դավիթ Երևանցու «Վարք հավերժության» բրոնզաձույլ քանդակը: Քանդակագործը լրագրողներին տված հարցազրույցում ասաց, որ 3-մետրանոց արձանը հայոց հաղթանակների խորհրդանիշն է, և Մշո ճառընտիրի փրկության կոթողայնացումն է: Երևանցին արձանի վրա աշխատել է 2 տարի:
Այն ձուլվել է Չեխիայի մայրաքաղաք Պրահայում, մոսկվաբնակ Արթուր Ջանիբեկյանի հովանավորությանբ: Արձանի ճարտարապետն է Ռուբեն Հասրաթյանը:
Արձանի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայաստնում այս օրերին գտնվող օտարերկրյա պատվիրակություններ: «Մշո ճառընտիրը» հայերեն ամենամեծ ձեռագիր մագաղաթն է, և ստեղծվել է 1200-1202 թ-ին Երզնկայի Ավագ վանքում` Բաբերդի տանուտեր Աստվածատուրի պատվերով: Այն ունի 660 թերթ, 28 կիլոգրամ քաշ:
Այն հափշտակել էր Բաբերդի այլազգի դատավորը, և 2 տարի անց 4000 արծաթով վաճառել Մշո Առաքելոց վանքին: Եղեռնի ժամանակ երկու հայ կանայք այն բաժանել են երկու մասի, և բերել Հայաստան: Այժմ գրքի 601 էջը պահվում է Երևանի Մատենադարանում, իսկ 17 էջ` Վենետիկում:

23 Апрель 2012 - 13:10 AMT
23 апреля в Ереване рядом с перекрестком улиц Теряна и Московян открылся памятник армянского скульптора Давида Ереванского, проживающего во Франции.
Памятник “Житие вечности” отлит из бронзы. Скульптор в беседе с журналистами сказал, что 3-метровый памятник является символом армянских побед, и олицетворяет спасение “Мушского изборника”. Над созданием памятника скульптор работал два года.
Памятник отлит в столице Чехии – Праге при финансовой поддержке Артура Джанибекяна, проживающего в Москве. Архитектор – Рубен Асратян.
На открытии присутствовали президент РА Серж Саргсян, министр культуры РА Асмик Погосян, мэр Еревана Тарон Маркарян, иностранные делегации, находящиеся в эти дни в Ереване.
“Мушский изборник” – самая большая армянская рукописная книга, которая хранится в Матенадаране. Книга писалась на пергаменте три года: с 1200 по 1202 гг. Она состоит из 660 листов, и каждый лист сделан из шкуры месячного теленка. Книга весит 28 кг. Она написана по заказу некоего Аствацатура.
Мемориал посвящен двум отважным армянкам, спасшим в трагические дни Геноцида армян 1915 года в Османской Турции от уничтожения древнюю рукопись “Мушский изборник”, которая сейчас хранится в Матенадаране.