Ռիո դե Ժանեյրոյում 2016թ Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելու համար, 4 տարվա ընթացքում կծախսվի 20.6 մլրդ դոլար: Նախորդ շաբաթ բրազիլական քաղաքում ներկայացվել է 2013-2016թթ գլխավոր սպորտային իրադարձության զարգացման և նախապատրաստամն ռազմավարական ծրագիրրը:
«Գրեթե այն ամենը, ինչը նախատեսված էր 2012-ի համար, արվել է: 2011-ի ավարատին ծրագիրն իրականացվել էր գրեթե 80 տոկոսով: Դա մեզ վստահություն է ներշնչում, որ մինչև 2016թ զարգացման մեր ծրագիրը 100 տոկոսով կիրականացվի»,-հայտարարել է Ռիո դե Ժանեյրոյի քաղաքապետարանի գլխավոր քարտուղարը:
Նոր ռազմավարությունը նախատեսում է Ռիո դե Ժանեյրոյի ենթակառույցի զարգացում, առաջին հերթին` կոյուղու համակարգի արդիականացում: 2013-2016թթ ռազմավարական ծրագիրը ենթադրում է առողջապահության, կրթության, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, տրանսպորտի, բնակավայրերի շինարարության, սոցիալական զարգացման ոլորտում ներդրումներ:

. За четыре года подготовки и организации Олимпийских игр 2016 года в Рио-де-Жанейро город потратит 20,6 млрд долларов.
На прошлой неделе в бразильском городе был представлен стратегический план развития и подготовки его к главному спортивному старту на период с 2013 по 2016 годы.
“Практически все, что было намечено на период до 2012 года, реализовано. Несмотря на то, что предыдущий план пришелся на время президентских выборов и перемен в стране, к концу 2011 года он был реализован более чем на 80%. Эти показатели позволяют нам быть уверенными в том, что к 2016 году наша программа развития будет выполнена на 100%”, – заявил генеральный секретарь мэрии Рио-де-Жанейро Педро Пауло Карвальо Тейшейра.
Новая стратегия предусматривает развитие инфраструктуры города, в первую очередь, модернизацию системы канализации.
Стратегический план 2013-2016 подразумевает инвестиции в сферы здравоохранения, образования, защиты окружающей среды, транспорта, жилищного строительства, культуры, социального развития.