Իրենց վարկանիշերը բարձրացնելու համար գալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները փորձում են իրենց նախընտրական ծրագրերում ներկայացնել շատ հավակնոտ նպատակներ և խոստումներ, ապրիլի25-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: «Լավ ասացվածք կա՝ Ամենաշատ սուտն ասվում է պատերազմների ժամանակ և ընտրություններից առաջ»,- հավելել է նա:
Միաժամանակ տնտեսագետը հավելել է, որ դրական տեղաշարժեր է տեսնում նախընտրական ծրագրերի մեջ անցած խորհրդարանական ընտրությունների հետ համեմատած, քանի որ ընդգրկված են մասնագետներ, ովքեր թույլ չեն տալիս չափազանց շատ քաղաքականացնել տնտեսական բաղադրիչը: «Այս անգամ 3-4 կուսակցություններ ընտրողներին ներկայացրել են ծրագրեր կոնկրետ կատարված հաշվարկներով»,- ասել է նա և հավելել, որ կուսակցությունները հիմնականում ձգտում են շոշափել առավել «ցավոտ տեղը»՝ աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրը: Ուստի Մանասերյանը հակված է ավելի շատ հավատալու այն կուսակցություններին, որոնք իրենց նախընտրական ծրագրում խոստանում են աջակցել այնպիսի միջավայրի ստեղծմանը, որում զարգանալու է փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունը և մասնավոր ձեռնարկատիրությունը: «Հայաստանի նման փոքր երկրի համար նույնիսկ եթե խոստանում են ստեղծել 2000 նոր աշխատատեղ, դա նշանակում է հսկայական առաջընթաց»,- ընդգծել է նա:
Միաժամանակ Մանասերյանը հավելել է, որ «կգա մայիսի 7-ը, երբ ընտրողները կսպասեն այդ ծրագրերի իրագործմանը, ինչը իշխող կուսակցություններին և ուժերին կդնի շրջանակների մեջ, և նրանք ստիպված կլինեն հաշիվ տալ»:

Для повышения своих рейтингов партии, участвующие в предстоящих парламентских выборах, пытаются представить в свих предвыборных программах очень амбициозные цели и обещания, сказал 25 апреля на пресс-конференции в Ереване доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. «Есть хорошая поговорка: больше всего лжи произноситься во время воин и перед выборами», – добавил он.
Одновременно экономист добавил, что видит и положительные сдвиги в предвыборных программах по сравнению с прошлыми парламентскими выборами, поскольку вовлечены специалисты, которые не позволяют слишком много политизировать экономическую составляющую. «На этот раз 3-4 партии представили избирателям программы с конкретно сделанными расчетами», – сказал он. В связи с этим экономист отметил, что партии стремятся, в основном, затронуть наиболее «болезненное место» – проблему создания рабочих мест.
Поэтому Татул Манасерян склонен больше верить тем партиям, которые в своей предвыборной программе обещают содействовать созданию такой среды, в которой будет развиваться малый и средний бизнес и частное предпринимательство. «Для такой маленькой страны, как Армении, даже если обещают создать 2000 новых рабочих мест, – это означает огромнейший прогресс», – подчеркнул он.
При этом Татул Манасерян добавил, что «придет 7 мая, когда избиратели будут ждать реализации этих программ, что поставит правящие партии и силы в рамки, и они должны будут дать отчет».