Իրենց վարկանիշերը բարձրացնելու համար գալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունները փորձում են իրենց նախընտրական ծրագրերում ներկայացնել շատ հավակնոտ նպատակներ և խոստումներ, ապրիլի25-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: «Լավ ասացվածք կա՝ Ամենաշատ սուտն ասվում է պատերազմների ժամանակ և ընտրություններից առաջ»,- հավելել է նա:
Միաժամանակ տնտեսագետը հավելել է, որ դրական տեղաշարժեր է տեսնում նախընտրական ծրագրերի մեջ անցած խորհրդարանական ընտրությունների հետ համեմատած, քանի որ ընդգրկված են մասնագետներ, ովքեր թույլ չեն տալիս չափազանց շատ քաղաքականացնել տնտեսական բաղադրիչը: «Այս անգամ 3-4 կուսակցություններ ընտրողներին ներկայացրել են ծրագրեր կոնկրետ կատարված հաշվարկներով»,- ասել է նա և հավելել, որ կուսակցությունները հիմնականում ձգտում են շոշափել առավել «ցավոտ տեղը»՝ աշխատատեղերի ստեղծման խնդիրը: Ուստի Մանասերյանը հակված է ավելի շատ հավատալու այն կուսակցություններին, որոնք իրենց նախընտրական ծրագրում խոստանում են աջակցել այնպիսի միջավայրի ստեղծմանը, որում զարգանալու է փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունը և մասնավոր ձեռնարկատիրությունը: «Հայաստանի նման փոքր երկրի համար նույնիսկ եթե խոստանում են ստեղծել 2000 նոր աշխատատեղ, դա նշանակում է հսկայական առաջընթաց»,- ընդգծել է նա:
Միաժամանակ Մանասերյանը հավելել է, որ «կգա մայիսի 7-ը, երբ ընտրողները կսպասեն այդ ծրագրերի իրագործմանը, ինչը իշխող կուսակցություններին և ուժերին կդնի շրջանակների մեջ, և նրանք ստիպված կլինեն հաշիվ տալ»:

In an attempt to boost their rating, the parties running for the parliament come up with very ambitious goals and pledges in their campaigns, Tatul Manaseryan said on April 25.
“There is a good saying: lie is mostly voiced at wars and before elections,” Doctor of Economics, professor, head of Alternative research center told a press conference in Yerevan.
The economist sees some progress in the election programs as compared to those published during previous parliamentary campaign; now parties involve specialists who won’t allow for much speculation on the economic components.
“3-4 parties presented specific estimates in this campaign,” he said adding that the political forces mostly aim to touch the “weak point”, namely creation of new jobs.
Therefore, Manaseryan tends to believe those parties which promise to assist in creation of a favourable atmosphere for SME and private entrepreneurship development.
“Even a pledge to create 2000 new jobs is a huge progress for a small country like Armenia,” he emphasized.
The expert further noted that “May 7 will come soon, and voters will anticipate implementation of these programs; the ruling parties and forces will have to report on this”.