«Կանայք և տեղեկատվական հասարակություն» ՀԿ նախաձեռնությամբ և էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ Ամերիկյան համալսարանում կազմակերպվել է համաժողով՝ նվիրված Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտի աղջիկների միջազգային օրվան:
«Կանայք և տեղեկատվական հասարակություն» ՀԿ-ի նախագահ Նարինե Աբասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասաց, որ ձևավորվել է հասարակական կարծիք, թե այս ոլորտը տղաների ոլորտ է, և ոլորտում հաջողություններ կարող են գրանցել միայն նրանք. «Հենց այս պատճառով հաճախ աղջիկները, դպրոցում ուժեղ լինելով մաթեմատիկա, ֆիզիկա առարկաներից, հետագայում չեն ընտրում այս ոլորտի մասնագիտություններ: Ստացվում է, որ մենք մեր երիտասարդության պոտենցիալն այս ոլորտում օգտագործում ենք 50 տոկոսով: Ուստի, օգտագործելով առիթը, մենք նույնպես նշում ենք այս օրը՝ աղջիկների շրջանում հետաքրքրությունը մեծացնելու և հասարակական կարծիքը փոխելու համար»:
Ըստ Նարինե Աբասյանի՝ օգտագործելով աղջիկների պոտենցիալը, մենք կարող ենք զարգացնել տնտեսությունը. «Սա արդեն ոչ թե սոցիալական, այլ տնտեսական խնդիր է»:
Համաժողովին մասնակցում են «Ֆիզմատ» և «Ուսում» հանրակրթական դպրոցների աշակերտներ, հայաստանյան մի շարք բուհերի ուսանողներ: Ելույթներ ունեցան ոլորտի մասնագետներ: Նախատեսվում է նաև ցուցադրել «Պատկերացրու քո աշխարհը 2015-ին» տեսաֆիլմը:
2010 թ.-ին Հեռահաղորդակցության միջազգային միությունը ընդունել է բանաձև՝ նշելու յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 4-րդ հինգշաբթի օրը որպես «ՏՀՏ ոլորտի աղջիկների միջազգային օր» և դրանով ոգեշնչելու զարգացող և զարգացած երկրների աղջիկներին ու կանանց ընտրել ՏՀՏ կարիերան:

Сегодня в мире отмечается Международный день девушек в сфере ИТ. По инициативе ОО “Женщины и информационное общество” и при содействии Министерства экономики РА в Американском университете Армении организован форум, посвященный Международному дню девушек в сфере информационных технологий.
Председатель ОО “Женщины и информационное общество” Нарине Абасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала, что в обществе сформировалось мнение, согласно которому, ИТ – это чисто мужская сфера, и добиться успехов в ней могут только они.
“Именно поэтому девушки, которые в школе преуспевают по физике и математике, в дальнейшем выбирают другие специальности. Получается, что мы используем лишь 50% потенциала этой сферы. Воспользовавшись случаем, мы также решили отметить этот день, чтобы пробудить интерес у девушек и изменить сложившийся стереотип”, – сказала Абасян.
По ее словам, используя потенциал девушек, можно добиться развития экономики страны. “Это уже не социальная, а экономическая задача”, – сказала она.
В форуме приняли участие ученики общеобразовательных школ “Физ-мат” и “Обучение”, студенты ряда вузов. Выступили специалисты сферы. Запланирован показ видеофильма “Представь свой мир в 2015 году”.
Международный телекоммуникационный союз (ITU) в 2010 году принял резолюцию, согласно которой, ежегодно каждый четвертый четверг апреля будет отмечаться как “Международный день женщин в сфере IT”, направленный на стимулирование роли женщин в развитии сферы.