Ապրիլի 28-ից մայիսի 26-ը տեղի է ունենալու «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական ութերորդ փառատոնը: Ինչպես հայտնում է փառատոնի մամլո ծառայությունը, փառատոնը բաղկացած է լինելու 6 համերգներից, որի շրջանակում ելույթ կունենան աշխարհահռչակ դաշնակահար Բորիս Բերմանը (ԱՄՆ), «Ակլարդիոն» դուետը (Ռուսաստանի Դաշնություն), Եվգենի Վարավկոն (կլարնետ) և Մարիա Վլասովան (ակորդեոն), ՀՀ Վաստակավոր արտիստ, դաշնակահար Արմեն Բաբախանյանը, Թբիլիսիի ազգային օպերային թատրոնի մեներգիչների «Սուլիկո» համույթը (Վրաստան):
Փառատոնի հանդիսավոր բացմանը մասնակցելու են երիտասարդ տաղանդաշատ երգիչներ Մերի Մովսիսյանը (սոպրանո), Ռիմա Խաչատրյանը (մեցցո-սոպրանո), Արշակ Կուզիկյանը (բարիտոն), փառատոնային նվագախումբը՝ Արամ Թալալյանի ղեկավարությամբ և ներկայացնելու են «Վիվա Իտալիա» համերգը:
Փառատոնի հանդիսավոր փակման համերգը կրելու է «Նվիրում Հենդելին» խորագիրը, որին կմասնակցեն երիտասարդ սերնդի ճանաչված երաժիշտներ Մանե Գալոյանը (սոպրանո), Հասմիկ Բաղդասարյանը (սոպրանո), Կարեն Հակոբյանը (կոնտրտենոր, ԱՄՆ), Ջուլիետա Վարդանյանը (կլավեսին), Արմեն Մայիլյանը (շեփոր), փառատոնային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Արամ Թալալյան):
2012-ին Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու և միջոցառման շրջանակներում Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ներգրավվածության կապակցությամբ, փառատոնն այս տարի կհյուրընկալվի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Փառատոնն իրականանում է ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ, կազմակերպիչն է` «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը:

С 28 апреля по 26 мая в Ереване пройдет 8-ой международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея”.
Как сообщили в пресс-службе фестиваля, мероприятие будет состоять из 6 концертов, в рамках фестиваля выступят всемирно известный пианист Борис Берман (США), дуэт “Аклардион” (Россия), кларнетист Евгений Варавко и аккордеонистка Марина Власова, заслуженный артист РА, пианист Армен Бабаханян, солисты ансамбля “Сулико” Тбилисского национального оперного театра.
В торжественной церемонии открытия фестиваля примут участие молодые талантливые певцы Мэри Мовсисян (сопрано), Римма Хачатурян (меццо сопрано), Аршак Кузикян (баритон). Оркестр фестиваля под руководством Арама Талаляна исполнит концерт “Вива Италия!”.
Гала-концерт будет называться “Посвящение Генделю”, в нем примут участие известные музыканты Мане Галоян (сопрано), Асмик Багдасарян (сопрано), Карен Акопян (контртенор, США), Джульетта Варданян (клавесин), Армен Маилян (свирель), оркестр фестиваля (художественный руководитель и главный дирижер Арам Талалян).
В этом году фестиваль пройдет в Доме камерной музыки им. Комитаса.
Мероприятие проводится при содействии Министерства культуры РА и компании “ВиваСелл-МТС”, организатор – Культурный фонд “Галерея искусств”.