Այսօր հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Շիրազի (Օնիկ Կարապետյան) ծննդյան օրն է: Այսօր նա կդառնար 97 տարեկան:
Ծնվել է Ալեքսանդրապոլ քաղաքում (այժմ Գյումրի): Նրա առաջին գործը՝ «Գարնան սկիզբը» հրատարակվել է 1935 թ.: Նովելագիր Ատրպետը տաղանդավոր բանաստեղծին կնքել է «Շիրազ» գրական մականվամբ, որովհետև «այս երիտասարդի պոեմները Շիրազի թարմ և ցողով ծածկված վարդերի բուրմունքն ունեն» (Շիրազը քաղաք է Իրանում): Հովհաննես Շիրազը սովորել է Երևանի պետական համալսարանում և Մոսկվայի Մաքսիմ Գորկու անվան Գրականության ինստիտուտում: 1958 թ. հրատարակել է «Քնար Հայաստանի» գրքի առաջին հատորը: Երկրորդ և երրորդ հատորը հրատարակվել են 1965թ. և 1974թ.: Այս ժողովածուները ներառում են Շիրազի պոեզիայի լավագույն նմուշները: Նա գրել է «Հայկական Դանթեական-էսսեն», որը Հայոց ցեղասպանության մասին է, թեմա, որն արգելված էր Խորհրդային Միությունում: Պոեմը ամբողջությամբ (ավելի քան 8000 տող) լույս տեսավ 1990թ. Երևանում:
Գրողը թաղված է Երևանի Կոմիտասի անվան պանթեոնում, այլ հանրահայտ հայերի կողքին: Նրա առաջին կինը հայտնի բանաստեղծուհի Սիլվա Կապուտիկյանն էր: Հովհաննես Շիրազի անվամբ են կոչվել Երևանի թիվ 169 դպրոցը: Գյումրիի 19-րդ դարի կառույցում բացվել է Հովհաննես Շիրազի տուն-թանգարանը:

27 Апрель 2012 - 09:28 AMT
27 апреля день рождения выдающегося армянского поэта, общественного деятеля Ованнеса Шираза (Оник Карапетян). Сегодня ему исполнилось бы 97 лет.
Ованнес Шираз родился Александрополе (ныне Гюмри) 27 апреля 1915 года во время Геноцида армян. Отец был убит солдатами во время работы в поле. Ованнес рос в приюте для сирот, пока однажды случайно не нашел свою мать. Его детство прошло в самые трагические времена армянской истории, в голоде и нищете.
Первая работа Ованнеса была опубликована в 1935 году – это сборник лирических стихов “Наступление весны”. Романист Атрпед назвал талантливого поэта “Ширазом” — “стихи этого юноши имеют неповторимый аромат свежих, покрытых росой роз, подобно розам Шираза”.
В 1937году Шираз поступил на факультет армянской литературы Ереванского государственного университета, где проучился до 1941года. Затем он поступил в Московский литературный институт им. Горького. В 1958 году поэт опубликовал первый том сборника стихотворений “Лиры Армении”, а в 1965 и 1974 годы – второй и третий тома. Это были лучшие образцы поэзии Шираза.
Поэтом было написано эссе “Армянская дантовская” о Геноциде армян, в то время тема Геноцида была запрещена в Советском Союзе. Полностью (более 8000 строк) поэма была опубликована в 1990 году в Ереване. Скончался Ованнес Шираз в марте 1984 года в Ереване. Он похоронен в пантеоне парка им. Комитаса.