2012թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն միջինը 30 տոկոս աճ է ապահովել ըստ բոլոր հիմնական ցուցանիշների` համեմատած 2011թ. հաշվետու ժամանակահատվածի հետ: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ամերիա» Ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Վերջին 4 տարիների ընթացքում մենք շարունակում ենք ագրեսիվ աճի քաղաքականություն վարել` ապահովելով տարեկան կտրվածքով առնվազն 30-35 տոկոս աճ»,- ընդգծել է նա:
Ապրիլի 27-ին տեղի ունեցավ Ամերիաբանկի «Շենգավիթ» մասնաճյուղի բացման պաշտոնական արարողությունը: Նոր մասնաճյուղը կգործի Բագրատունյաց 18 շենք, 112 տարածք հասցեում և լիովին կապահովի բարձրակար սպասարկում արդիական տեխնիկական միջոցներով:
Ջրբաշյանը հաղորդել է, որ աճի ռազմավարության շրջանակներում բանկը այդ թվում «Շենգավիթ» նոր մասնաճյուղի բացման միջոցով ծրագրում է կրկնապատկել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման ծավալները` վարկային պորտֆելը տարեվերջին հասցնելով 30 մլրդ դրամի: Իսկ ինչ վերաբերում է կորպորատիվ պորտֆելին, ապա այս հատվածի առաջատարը մտադիր է մինչև տարեվերջ այն հասցնել 165 մլրդ դրամի: «2012 թվականին բանկը նաև նպատակ է դրել 60 տոկոս աճ ապահովել ֆիզիկական անձանց ծառայությունների մատուցման գծով»,- նշել է Տիգրան Ջրբաշյանը:
«Շենգավիթ» մասնաճյուղում նոր հաճախորդները, հաշիվ բացելով մինչև 2012թ. հունիսի 1-ը, կկարողանան մի շարք արտոնյալ պայմաններից օգտվել: Մասնավորապես, բանկի հաճախորդները անվճար տարեկան սպասարկում կստանան Visa Classic և MasterCard պլաստիկ քարտերով, առանց չնվազող մնացորդի: Իրավաբանական անձի հաշիվ բացելու դեպքում, կազմակերպության տնօրնին կտրամադրվի Gold քարտ՝ մեկ տարվա անվճար սպասարկմամբ, բանկ-հաճախորդ անվճար համակարգ՝ 1 տարի ժամկետով, ինչպես նաև Business քարտեր նույնպես 1 տարվա անվճար սպասարկմամբ: Ֆիզիկական անձանց կտրամադրվի ինտերնետ բանկ համակարգից անվճար օգտվելու հնարավորություն 1 տարի ժամկետով, կտրամադրվեն GIFT քարտեր ու այլ ծառայություններ:

По итогам первого квартала 2012 года ЗАО «Америабанк» обеспечил в среднем 30% рост по всем основным показателям по сравнению с аналогичным периодом 2011 года. Об этом в беседе с журналистами сказал директор по линии развития Группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян. «Мы продолжаем политику агрессивного роста на протяжении последних 4 лет, обеспечивая в годовом разрезе рост как минимум на 30-35%», – подчеркнул он. 27 апреля прошла официальная церемония открытия нового филиала ЗАО «Америабанк» – «Шенгавит». Новый филиал расположен по адресу Багратунянц здание 18, участок 112 и полностью соответствует всем требованиям современных банковских технологий и услуг, предъявляемым банком к своей инфраструктуре.
Как сообщил банкир, в рамках стратегии роста банк, в том числе и посредством открытия нового филиала «Шенгавит», планирует удвоить в два раза объемы кредитования малого и среднего бизнеса, доведя кредитный портфель до 30 млрд. драмов к концу года. Что же касается корпоративного портфеля, то лидер в этом сегменте намерен до конца года нарастить его до 165 млрд. драмов. «На 2012 год банк также поставил цель обеспечить 60% рост по линии предоставления услуг физическим лицам», – Тигран Джрбашян.
В филиале «Шенгавит» новые клиенты, открыв счет до 1 июня 2012 года, смогут воспользоваться целым рядом льготных условий по обслуживанию в банке. В частности, клиенты банка получат бесплатное годовое обслуживание по пластиковым картам Visa Classic и MasterCard, без неснижаемого остатка. В случае же открытия счета на имя юридического лица руководитель компании получит пластиковую карту класса Gold с бесплатным годовым обслуживанием, возможность бесплатного годового пользования системой банк-клиенты, а также Business карты также с годовым бесплатным обслуживанием. Для физических лиц льготные условия предоставления услуг будут распространяться на системы Интернет-банкинга (бесплатное пользование в течение года), обслуживание GIFT карты и иных услуг.