Առաջիկա 7 ամիսների ընթացքում ԻՏՁՄ-ն (Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն) իրականացնելու է «Տեխնոլոգիական ոլորտում պետական տենդերների և գնումների գործընթացում մշտադիտարկում և բարեփոխում» ծրագիրը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպանն այս մասին ասաց ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նա նշեց, որ տեղական շուկայի զարգացման համար առաջնային գրավական է մնում, որ պետությունը տվյալ ոլորտի գլխավոր պատվիրատուն լինի:
«Պետական գնումների ոլորտում առկա են մի շարք թերություններ` հիմնականում կապված պետական գնումների մրցույթների թափանցիկ անցկացմանը, մրցույթների պայմաններին, թղթարարությանը և այլն: Ծրագիրն ուղղված է այս խնդիրների լուծմանը, համապատասխան օրենսդրական դաշտի ստեղծմանը»,- ասաց «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
ԻՏՁՄ տնօրենը նշեց, որ ծրագիրն իրականացվելու է 2 ուղղությամբ. «Նախ պետք է ի հայտ բերել ոլորտի խնդիրներն ու ներկայացնել կառավարությանը, երկրորդ` ԶԼՄ-ներին նույնպես հասանելի դարձնել, ներկայացնել այդ խնդիրները»:
Ծրագիրն անցնելու է փորձագիտական վերլուծություն: Ծրագիրն իրականացվում է «Քաունթերփարթ Ինթերնեյշնլ Հայաստանի» և ԱՄՆ ՄԶԳ ֆինանսկական աջակցությամբ:

27 Апрель 2012 - 13:23 AMT
В течение предстоящих 7 месяцев Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) намерен реализовать программу “Постоянные наблюдения и реформы в процессах государственных тендеров и закупок в технологической сфере”. Об этом 27 апреля во время встречи с журналистами сказал исполнительный директор СПИТ Карен Варданян.
Он отметил, что основным залогом развития местного рынка является роль государства как основного заказчика сферы.
“В сфере госзакупок есть ряд недостатков, в основном связанных с прозрачностью проведения конкурсов, их условиями, бюрократией и так далее. Программа нацелена на решение этих проблем, создание соответствующего правового поля”, – сказал директор Информационно-аналитического центра “Норк” Айк Чобанян.
Директор СПИТ отметил, что программа будет реализовываться в двух направлениях: “Прежде всего, необходимо выявить и представить проблемы сферы правительству, а уж потом делать их достоянием СМИ”.
Программа пройдет экспертный анализ. Она реализуется при финансовой поддержке “Counterpart International Armenia” и Агентства международного развития США.