Այսօր` ապրիլի 27-ին Հայ-արտ մշակութային կենտրոնում բացվեց Հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: Բացի այդ, հայ արվեստասերների դատին ներկայացվեց Հերիքնազ Գալստյանի «Մշո ճառընտիր» բրոնզաձույլ քանդակը: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկ էր Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
«Այսօր մենք ներկայացրել ենք իսկապես նախադեպը չունեցող ցուցահանդես, որտեղ ներակայացված են հայ և օտարերկրյա գրողների կերպարը քանդակագործության և կերպարվեստի մեջ», լրագրողների հետ զրույցում ասաց կենտրոնի տնօրեն, Քաղդակի հեղինակ Հերիքնազ Գալստյանն ասաց, որ լինելով արմատներով Մշեցի, երրորդ անգամ է անդրադառոնւմ հայոց ամենամեծ ձեռագրին` Մշո ճառընտիրին: ռաջին անգամ նա քանդակել է 1987 թ-ին և նվիրել Արցախի թանգարանին: Ցավոք այն ոչնչացվել է պատերազմի ժամանակ:
Բացի արվեստի գործերից ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև գրքեր, որոնք կենտրոնին տրամադրել են Հայաստանում գտնվող դեսպանատները:

27 Апрель 2012 - 19:29 AMT
27 апреля в культурном центре “АйАрт” открылась выставка, посвященная 500-летию армянского книгопечатания. Кроме того, на суд армянских ценителей искусства была представлена бронзовая скульптура “Мушский изборник” автора Эрикназ Галстян. На открытии выставки присутствовал мэр Еревана Тарон Маркарян.
“Сегодня мы представили действительно беспрецедентную выставку, где образы армянских и зарубежных писателей представлены посредством скульптуры и живописи”, – сказала в беседе с журналистами директор центра, автор скульптуры Эрикназ Галстян, которая уже второй раз обращается к теме самой крупной рукописной книги “Мушский изборник”. В первый раз она создала скульптуру в 1987 году и подарила ее музею Арцаха. К сожалению, скульптура была уничтожена в годы арцахской войны.
На выставке также представлены книги, которые центру предоставили посольства, действующие на территории Армении. Выставка продлится 15 дней.