Այսօր` ապրիլի 30-ին աշխարհի ջազի սիրահարներն առաջին անգամ կնշեն Ջազի միջազգային օրը: Այն հռչակել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր խորհրդաժողովը անցյալ նոյեմբեր ամսին:
Ապրիլի 30-ին տոնակատարությունները մեծ շուքով կանցնեն Նոր Օրլեանում, որը համարվում է ջազի հայրենիքը: Այսօր ՄԱԿ ԳՎ շենքում՝ Նյու Յորքում տեղի կունենա համերգ, որի կազմակերպիչն է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան: Ավելի ուշ, համերգի ձայնագրությունը կհեռարձակվի ՄԱԿ ռադիոյով:
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ Ջազի միջազգային օրվան նվիրված մեծ նվեր կմատուցվի մայրաքաղաքի երաժշտասերներին: Ջազի սիրահարներն ապրիլի 30-ին՝ ժամը 20:00-ից մինչև ուշ գիշեր, Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում հնարավորություն կունենան ջազի հայ վարպետների կատարմամբ ունկնդրելու ինչպես հայկական, այնպես էլ համաշխարհային լավագույն ջազային ստեղծագործությունները:

30 Апрель 2012 - 09:28 AMT
Сегодня, 30 апреля – Международный день джаза. Он был провозглашен Генеральной конференцией ЮНЕСКО в ноябре прошлого года в знак признания особой роли джаза как универсального языка свободы и творчества и отмечается впервые.
Международный день джаза будет отмечен концертами во всем мире, от Маската до Москвы, от Еревана до Гаваны, от Парижа и Нью-Йорка до Нового Орлеана. 30 апреля празднования продолжатся в Новом Орлеане, на родине джаза, где на площади Конго будет организован специальный концерт. Генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова подчеркнула, что, зародившись в Соединенных Штатах, джаз сегодня принадлежит всему миру.
По инициативе мэра Еревана Тарона Маркаряна жителям столицы в связи с Международным днем джаза будет преподнесен большой подарок. Любители этого направления музыки 30 апреля с 20:00 часов до поздней ночи на прилежащей к Каскаду территории получат возможность послушать как армянские, так и лучшие мировые джазовые произведения, в исполнении армянских джазовых мастеров.