Շուշիի ազատագրման 20-ամյակի կապակցությամբ մայիսի 8-ին Շուշիում ներկայացվելու է «Արցախյան հարսանիք» նախագիծը: Ներկայացման պարերի բեմադրիչ, «Կարին» ավանդական երգի պարի խմբի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը մամլո ասուլիսում ասաց, որ «Արցախի հարսանիքը» տեղի է ունենալու ամրոցի տարածքում, իսկ հաջորդ օրը Ստեփանակերտի մարզադաշտում սպասվում է մեծ, տոնական շքերթ:
«Արցախյան հարսանիքը» եռամաս է, որտեղ առաջին մասում ներկայացված է խնամախոսությունը, երկրորդ մասում` հարսի` հոր տնից դուրս գալու պահը, երրորդ մասը` փեսայի տունը:
Նախագիծը ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանի գաղափարն է, բեմադությունն իրականացնելու է Արցախի «Մենք ենք, մեր սարերը» ազգագրական համույթը: Գինոսյանի խոսքով, միջոցառման կապակցությամբ կարվել են տարազներ, և բեմադրությունը իրականացվելու է արցախյան բարբառով:

В связи с празднованием 20-летия освобождения Шуши 8 мая в городе будет представлен проект “Арцахская свадьба”. Постановщик танцев спектакля, художественный руководитель ансамбля народной песни и танца “Карин” Гагик Гиносян во время пресс-конференции сказал, что “Арцахская свадьба” состоится на территории замка, а на следующий день на стадионе Степанакерта ожидается большой праздничный парад.
Проект является идеей министра культуры НКР Нарине Агабалян, постановку реализует народный ансамбль Арцаха “Мы и наши горы”. По словам Гиносяна, специально для этого мероприятия сшиты национальные костюмы.