Շուշիի ազատագրման 20-ամյակի կապակցությամբ մայիսի 8-ին Շուշիում ներկայացվելու է «Արցախյան հարսանիք» նախագիծը: Ներկայացման պարերի բեմադրիչ, «Կարին» ավանդական երգի պարի խմբի գեղարվեստական ղեկավար Գագիկ Գինոսյանը մամլո ասուլիսում ասաց, որ «Արցախի հարսանիքը» տեղի է ունենալու ամրոցի տարածքում, իսկ հաջորդ օրը Ստեփանակերտի մարզադաշտում սպասվում է մեծ, տոնական շքերթ:
«Արցախյան հարսանիքը» եռամաս է, որտեղ առաջին մասում ներկայացված է խնամախոսությունը, երկրորդ մասում` հարսի` հոր տնից դուրս գալու պահը, երրորդ մասը` փեսայի տունը:
Նախագիծը ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանի գաղափարն է, բեմադությունն իրականացնելու է Արցախի «Մենք ենք, մեր սարերը» ազգագրական համույթը: Գինոսյանի խոսքով, միջոցառման կապակցությամբ կարվել են տարազներ, և բեմադրությունը իրականացվելու է արցախյան բարբառով:

Artsakh Wedding project will be presented in Shushi, Karabakh on the occasion of 20th anniversary of Shushi’s liberation on May 8.Gagik Ginosyan, director of Karin song and dance ensemble will stage the dances for the performance.
Artsakh Wedding will take place in the castle territory, while Stepanakert stadium will host a grand festive parade on May 9, Ginosyan told a press conference on April 30.
The project idea belongs to Karabakh Minister of Culture Narine Aghabalyan, while the performance will be staged by Artsakh’s We and Our Mountains folk ensemble.
According to Ginosyan, special national dresses were prepared for the event, which will be staged in Karabakh dialect.