30 Ապրիլ 2012 - 13:28 AMT
Եվրամիության երկրների ազդեցիկ քաղաքական գործիչները մտադիր են ֆուտբոլի Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ժամանակ հրաժարվել այցերից Ուկրաինա՝ բանտում նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի հանդեպ կոպիտ վերաբերմունքի մասին պնդումների պատճառով:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժոզե Մանուել Բարոզուն հայտարարել է, որ մտադիր չէ ամռանը մեկնել Ուկրաինա, իսկ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը նույնպես դիտարկում է բոյկոտի հնարավորությունը: Մայիսի 11-12-ին ծրագրված այցը Ուկրաինա չեղյալ է հայտարարել նաև Չեխիայի նախագահ Վացլավ Կլաուսը, իսկ Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Ուկրաինայի դեսպանին և պահանջել բացատրել Տիմոշենկոյի հետ կատարվածը:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ը հայտնել է, որ հանդիպումների բոյկոտը «սառը պատերազմի մեթոդների» կրկնություն է:
1980 թվականին արևմտյան երկրները բոյկոտեցին Օլիմպիադան Խորհրդային Միությունում, որի մասն էր կազմում Ուկրաինան` ի նշան Աֆղանստան խորհրդային ներխուժման դեմ բողոքի:

Влиятельные политики стран Евросоюза намерены отказаться от визитов в Украину во время чемпионата Европы по футболу из-за утверждений о грубом обращении в тюрьме с экс-премьером Юлией Тимошенко.
Глава Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу сказал, что не намерен летом ехать на Украину, а канцлер Германии Ангела Меркель также рассматривает возможность бойкота.
Поездку на Украину, намечавшуюся на 11-12 мая, отменил и президент Чехии Вацлав Клаус, а министерство иностранных дел Швеции вызвало украинского посла и потребовало объяснений в связи с произошедшим с Тимошенко.
МИД Украины заявил, что бойкот матчей станет рецидивом “методов холодной войны”.
В 1980 году западные страны бойкотировали Олимпиаду в Советском Союзе (частью которого тогда являлась Украина) в знак протеста против советского вторжения в Афганистан.