Դավիթ Նալբանդյանը Բելգրադի մրցաշարի մեկնարկից առաջ խոստովանել է, որ 2012թ. նրա գլխավոր նպատակն է հաղթել Դևիսի գավաթում Արգենտինայի հավաքականի կազմում և մասնակցել օլիմպիական խաղերին:
«Ես ակնկալում եմ, որ այս տարի կստանամ wild card Մադրիդի Մասթերսի մրցաշարին մասնակցելու համար: 2007թ. ես հաղթեցի այդ մրցաշարում, սակայն այդ ժամանակվանից կորտերի ծածկը փոխվել է: Իմ հնարավորությունների մասին չեմ կարող ոչինչ ասել, քանի որ այժմ ես 5 տարով մեծ եմ և մի քանի վնասվածք եմ ունեցել»,-խոստովանել է Նալբանդյանը:
Դևիսի գավաթի եզրափակչում արգենտինացիները կխաղան Չեխիայի հավաքականի դեմ: Թենիսիստը նշել է, որ Չեխիան շատ ուժեղ թիմ ունի և փորձառու խաղացողներ:
Իսկ այս օրերին Նալբանդյանը Serbian Open կխաղա Մարտին Կլիզան-Ալյազ Բեդենե զույգի հաղթողի հետ, իսկ մայիսի 1-ին Serbian Open-ում Նալբանդյանը Էդուարդո Շվանկի հետ կխաղա Ջորդան Քեր-Դուդի Սելա զույգի դեմ:

Ahead of the launch of Belgrade tournament David Nalbandian stressed victory in Davis Cup and making it to the Olympic Games as the fundamental goal for him.
Asked about his expectations over getting a wildcard for the Madrid Masters, he said, “it’s always very nice to receive a wildcard and even more so for a tournament as important as Madrid, an event that I've won. Compared to 2007, first of all and most importantly, the surface has changed. When I won it in 2007, it was on hardcourt and indoors, now it's on clay.
As for myself, I'm five years older now and I've also had several surgeries,” Nalbandian's official fan blog quoted the player as saying.
Dwelling on Davis Cup final, during which Argentina is due to face off against Czech Republic, the player deemed Czech team a great one with two very tough players like Tomáš Berdych and Radek Stepanek.
These days Nalbandian will rival the winner of Martin Kližan-Aljaž Bedene match in Serbian Open. On May 1 with Eduardo Schwank he will face off against Jordan Kerr- Dudi Sela pair.