Ապրիլի 30–ին աշխարհն առաջին անգամ նշեց Ջազի միջազգային օրը: Երևանիքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ՝ Ջազի միջազգային օրվան նվիրված հաճելի նվեր մատուցվեց մայրաքաղաքի երաժշտասերներին. Կասկադ համալիրում՝ բացօթյա մեծ համերգ էր կազմակերպվել, որին մասնակցել են երևանյան լավագույն ջազմեններն ու ջազ-բենդերը՝ վերջին 50 տարիների բոլոր սերունդները՝ Ստեփան Շաքարյանը, Երվանդ Երզնկյանը, Լևոն Մալխասյանը, Արմեն Թութունջյանը, Մարտին Վարդազարյանը, Վահագն Հայրապետյանը. համերգին մասնակցում էր նաև ֆրանսահայ դուդուկահար Լևոն Մինասյանը: Մինչ կեսգիշեր ջազի սիրահարներն ունկնդրել են ջազային մեկնաբանություններ, հայկական ու համաշխարհային հանրահայտ ստեղծագործություններ:
1800-ականներից Ամերիկայի Նյու Օռլեան քաղաքից ջազը տարածվեց ողջ աշխարհում և միայն նախորդ տարվա վերջերին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր վեհաժողովը Ջազի միջազգային օր հայտարարեց ապրիլի 30-ը. հենց ապրիլին է ջազի հայրենի քաղաքում ընթանում ջազի ամենամյա ամիսը:
Համերգին ներկա էր նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հայտնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:

30 апреля в мире впервые был отмечен Международный день джаза. По инициативе мэра Еревана Тарона Маркаряна ереванским любителям джаза был преподнесен замечательный подарок. В комплексе Каскад был организован великолепный концерт под открытым небом, в котором приняли участие лучшие джазмены и джаз-бэнды Еревана, все поколения музыкантов и исполнителей последних 50 лет: Степан Шакарян, Ерванд Ерзнкян, Левон Малхасян, Армен Тутунджян, Мартин Вардазарян, Ваагн Айрапетян, в концерте также выступил французский музыкант армянского происхождения Левон Минасян, играющий на дудуке. До полуночи любители джаза слушали джазовые интерпритации, а также армянские и всемирно известные произведения.
В пресс-службе мэрии Еревана сообщили, что на концерте также присутствовал мэр Тарон Маркарян.
Международный день джаза был провозглашен Генеральной конференцией ЮНЕСКО в ноябре прошлого года в знак признания особой роли джаза как универсального языка свободы и творчества и в этом году отмечался впервые.