Ապրիլի 25-29-ը Ժնևում տեղի ունեցավ Գրքի և մամուլի միջազգային 26-րդ ցուցահանդեսը (Salon du livre), որին ավանդաբար ներկայացված էր նաև Հայաստանը: Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունն ապահովվել էր Շվեյցարիայում գործող հայկական ընկերությունների և հիմնադրամների հովանավորությամբ:
Հայաստանի տաղավարում ցուցադրված էին Հայաստանում և արտերկրում տպագրված հայալեզու և օտարալեզու բարձրորակ հրատարակություններ` Հայաստանի և հայ ժողովրդի վերաբերյալ պատմական և արդիական թեմաներով, ինչպես նաև Արցախի, Ջուղայի, Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Այս տարի ևս, ինչպես և նախորդ տարիներին, Հայաստանի տաղավարի հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ էր` պայմանավորված ներկայացված գրքերի բազմազանությամբ, ինչպես նաև ծրագրում բազմաբնույթ ատենախոսությունների ներառման հանգամանքով:
Կազմակերպված ատենախոսություններն ընդգրկում էին հայոց պատմությանը, հայկական մշակույթին, արվեստին, ճարտարապետությանը, հայոց լեզվին և ինքնությանը, հայկական Սփյուռքին և Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող թեմաներ:
Առանձնակի հետաքրքրություն էին առաջացրել Երևանի` UNESCO-ի կողմից գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակման թեմայով ցուցադրումները և ատենախոսությունները, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

С 25 по 29 апреля в Женеве состоялась 26-ая международная выставка книги и прессы (Salon du livre), на которой традиционно была представлена и Армения. Участие Армении в выставке обеспечили армянские фонды и компании, действующие в Швейцарии.
В армянском павильоне были представлены книги на армянском и иностранном языках об Армении и армянском народе, изданные как в Армении, так и за рубежом, а также книги об Арцахе, Джуге и Геноциде армян.
В этом году, как и в предыдущие годы, интерес к армянскому павильону был достаточно велик, что было обусловлено разнообразием представленных книг, а также вошедшими в программу различными лекциями.
Лекции включали рассказ об истории Армении, армянской культуре, искусстве, архитектуре, языке и самобытности, армянской Диаспоре и Нагорном Карабахе.
Особый интерес вызвали экспонаты, относящиеся к теме провозглашения Еревана Всемирной столицей книги 2012 года со стороны ЮНЕСКО, сообщают в пресс-службе МИД РА.