Թե որքան կտուգանվի Հայաստանի Առաջին ալիքը Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին չմասնակցելու համար, գաղտնի է պահվում: Այդ թեմայի շուրջ PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը զրուցեց Եվրոպական հեռարձակողների միության (EBU) համակարգող Ջարմո Սիիմի հետ, որն ասաց, որ դա առհասարակ չի հրապարակվում, այլ մնում է միայն հեռուստաընկերության և EBU-ի միջև:
Սիիմը նաև նշեց, որ վերջնական որոշում EBU-ն չի կայացրել Հայաստանին տուգանելու մասին, այլ միության ռեֆերենտային խումբն առաջարկել է դա անել: Այնուամենայնիվ, համակարգողի խոսքով, օրենքի համաձայն Հայաստանը պետք է տուգանվի:
Համաձայն օրենքի, որոշակի ժամկետից հետո երկիրը, որը մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել, և հետո հրաժարվել է մասնակցությունից, տուգանվում է: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե մրցույթն ամբողջովին չհեռարձակելու դեպքում Հայաստանը կարող է զրկվել 2013թ. մրցույթին մասնակցելու իրավունքից, Սիիմն ասաց, որ դա պարզ կլինի վերջնական որոշումից հետո:
Այս տարի հունվարի 17-ին մրցույթի պաշտոնական կայքը ներկայացրեց մրցույթի մասնակից 43 երկրների ցուցակը, որոնց թվում նշված էր նաև Հայաստանը: Եվրատեսիլի հայկական պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաստատել էր, որ Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության լիիրավ անդամ է և Բաքվում կայանալիք մրցույթին մասնակցելը դրա ապացույցն է:

Насколько будет оштрафован Первый канал Армении за отказ от участия в конкурсе песни “Евровидение 2012”, который пройдет в Баку, пока держится в секрете. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал координатор Европейского союза вещателей (EBU) Джармо Сиим, отметив, что эту информацию не принято разглашать. О размере суммы должны знать только телекомпания и EBU.
Сиим также сказал, что EBU пока не принял окончательного решения относительно размера штрафа Армении, однако подобное предложение сделала референтная группа другого союза. Несмотря ни на что, по словам координатора, согласно правилам конкурса, Армения все же будет оштрафована. По правилам Евровидения, страна, подавшая заявку, а потом отказавшаяся от участия в конкурсе, обязана выплатить штраф. Что касается вопроса о том, что в случае, если конкурс не будет транслироваться данным телеканалом, страна потеряет право участия в Евровидении 2013 года, Сиим сказал, что об этом станет известно после принятия окончательного решения.
17 января текущего года официальный сайт конкурса представил список 43 стран, участвующих в Евровидении, в их числе была и Армения. Руководитель армянской делегации Гоар Гаспарян сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net, что Армения является полноценным членом Европейского союза вещателей и ее участие в конкурсе, который пройдет в Баку доказывает это.