Առևտրի հարցերով եվրահանձնակատար Կարլ դե Գուխտը հայտարարել է, որ մտադիր չէ այս պայմաններում այցելել EURO-2012-ը: Դե Գուխտը Ուկրաինայում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը տագնապալի է համարել: Հիշեցնելով, որ ԵՄ միշտ աջակցել է Ուկրաինային ժողովրդավարության և բարգավաճման ճանապարհին, եվրահանձնակատարն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ նրա տնտեսական ինտեգրումը ԵՄ-ին ազատ առևտրային գոտու ստեղծման միջոցով հնարավոր է միայն ընդհանուր բացվածության համատեքստում:
«Ես խորապես զղջում եմ նրա համար, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում և հուսով եմ, որ երկիրը դեռևս կարող է լուծել այդ խնդիրը»,-դե Գուխտի խոսքը հաղորդում է sport-express.ru-ն:
Մի շարք եվրոպացի քաղաքական գործիչներ մտադիր են բոյկոտել Ուկրաինայում ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության խաղերը` կապված նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի ձերբակալության հետ:

3 Май 2012 - 09:47 AMT
Европейский комиссар по вопросам торговли Карл де Гюхт заявил о намерении не посещать EURO-2012 в сложившихся условиях. Де Гюхт назвал тревожной ситуацию с правами человека на Украине. Напомнив, что ЕС всегда поддерживал Украину на пути к процветанию и демократии, еврокомиссар обратил внимание на то, что ее экономическая интеграция в ЕС путем создания зоны свободной торговли возможна лишь в контексте общей открытости.
“Я глубоко сожалею о том, что происходит на Украине, и надеюсь, что страна еще может решить эту ситуацию", – слова де Гюхта передает sport-express.ru.
Ряд европейских политиков высказал намерения бойкотировать все матчи чемпионата Европы по футболу на Украине в знак протеста против ситуации вокруг экс-премьера Юлии Тимошенко, которая содержится в Качановской исправительной колонии в Харькове.