3 Մայիս 2012 - 12:35 AMT
Եվրոպական քաղաքական գործիչների հայտարարությունն Ուկրիանայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի գործի հետ կապված EURO-2012-ը բոյկոտելու մասին հիշեցնում են «սառը պատերազմի» մեթոդներ: Այդ մասին հայտարարել է Ուկրաինայի ԱԳՆ տեղեկատվական քաղաքականության բաժնի ղեկավար Օլեգ Վոլոշինը:
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Եվրոպայի առաջնությունը սպորտ է, այլ ոչ թե քաղաքականություն, սա ֆուտբոլ է, այլ ոչ քաղաքական գագաթնաժողով: Եվ քաղաքական խնդիրները նման կերպ լուծելը նշանակում է դիմել «սառը պատերազմի» մեթոդներին»,- Վոլոշինի խոսքերը հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ քաղաքական գործիչները, ովքեր կբոյկոտեն EURO-2012-ը քաղաքական նպատակներով, իրականում «կբոյկոտեն ողջ Ուկրաինան և նրա քաղաքացիներին» և կոչ է արել «Ուկրաինան չդարձնել իրավիճակի գերին, որը ստեղծվել է կոնկրետ մարդու՝ Յուլիա Տիմոշենկոյի շուրջ»:
Մի շարք եվրոպական քաղաքական գործիչներ արդեն հայտարարել են, որ կբոյկոտեն Ուկրաինայում EURO-2012-ը նախկին վարչապետի հետ կապված սկանդալի պատճառով:

Заявления европейских политиков о возможном бойкоте EURO-2012 в связи с делом экс-премьера Украины Юлии Тимошенко, напоминают методы "холодной войны", заявил руководитель департамента информационной политики МИД Украины Олег Волошин.
"Наша позиция состоит в том, что чемпионат Европы – это спорт, а не политика, это футбол, а не политический саммит. И решать политические задачи таким образом – это значит прибегать к методам "холодной войны", – слова Волошина передает РИА Новости.
Представитель украинского МИД подчеркнул, что политики, которые сочтут возможным бойкотировать EURO-2012 в политических целях, на самом деле "будут бойкотировать всю Украину и всех ее граждан" и призвал "не делать Украину заложницей ситуацией, сложившейся вокруг конкретного человека – Юлии Тимошенко".
Ряд европейских политиков уже заявили, что будут бойкотировать EURO-2012 на Украине из-за скандала вокруг заключенной экс-премьера Юлии Тимошенко.
Чемпионат Европы по футболу 2012 года пройдет в июне на Украине и в Польше. Матчи первенства примут четыре украинских города – Киев, Харьков, Донецк и Львов, и четыре польских – Варшава, Гданьск, Вроцлав и Познань.