Այս գիշեր Երիտասարդ կատարողների «Եվրատեսիլ» մրցույթի հայաստանյան պատվիրակությունը Գոհար Գասպարյանի գլխավորությամբ կմեկնի Վիեննա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց պատվիրակության ղեկավարը, նշելով, որ պատվիրակության կազմում են լինելու մասնակիցը` քանոնահար Նարեկ Գազազյանը, նրան նվագակցողը և ուսուցչուհին:
Կիսաեզրափակիչ փուլերը տեղի են ունենալու մայիսի 5-ին և 6-ին, Նարեկը ելույթ է ունենալու առաջին կիսաեզրափակիչ փուլում: Եզրափակչին` մայիսի 11-ին մասնակցելու է 7 մասնակից:
Գոհար Գասպարյանը, խոսելով Նարեկի եզրափակիչ փուլ անցնելու շանսերի մասին, ասաց, որ հավանականությունը բավականին մեծ է, քանի որ 14 մասնակիցներից միայն նա է քանոն նվագում, և բացի այդ նա շատ տաղանդավոր է:
Մայիսի 5-ին Գազազյանը կատարելու է 3 ստեղծագործություն: Կիսաեզրափակիչ փուլերը չեն հեռարձակվելու եթերով: 15-20 տարեկան դասական ժանրում հանդես եկող երաժիշտների այս մրցույթը Եվրոպական հեռարձակողների միության ամենամյա խոշոր նախագծերից մեկն է: Մրցույթն անցկացվում է 1982 թ-ից երկու տարին մեկ անգամ: Այս տարի մրցույթին մասնակցում են նաև Ավստրիան, Բելառուսը, Բոսնիա-Հերցոգովինան, Խորվաթիան, Չեխիան, Վրաստանը, Գերմանիան, Հունաստանը, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Լեհաստանը, Սլովենիան և Ուկրաինան: Հայաստանը և Վրաստանը մրցույթին մասնակցում են առաջին անգամ: Ավստրիան այս տարի ներկայացնելու է հայազգի ջութակահար Էմանուել Ճգնավորյանը:

3 Май 2012 - 13:20 AMT
Ночью 3 мая армянская делегация конкурса “Евровидение молодых музыкантов” во главе с руководителем Гоар Гаспарян вылетит в Вену. Об этом в беседе с журналистом PanARMENIAN.Net сказала сама руководитель делегации.
Она отметила, что в составе делегации также будут участник конкурса – музыкант на каноне Нарек Газазян, его аккомпаниатор и преподаватель.
Полуфиналы конкурса состоятся 5 и 6 мая. Нарек выступит в первом полуфинале. Финал конкурса состоится 11 мая, в нем примут участие 7 участников.
Гоар Гаспарян оценивает шансы представителя Армении Нарека Газазяна как достаточно высокие. Из 14 участников конкурса только Нарек играет на каноне, кроме того, он очень талантлив. 5 мая он исполнит 3 музыкальных произведения.
Полуфиналы не будут транслироваться по телевидению.
В этом году в конкурсе также примут участие Австрия, Беларусь, Босния и Герцеговина, Хорватия, Чехия, Грузия, Германия, Греция, Нидерланды, Норвегия, Польша, Словения и Украина. Армения в конкурсе участвует впервые. Австрию в этом году представит армянский скрипач Эммануэль Чкнаворян.