4 Մայիս 2012 - 09:49 AMT
Հսկողություն կսահմանվի հունիսի 4-ից հուլիսի 1-ը, սակայն դա չի դժվարացնի սահմանի հատումը Լեհաստանի և այլ երկրների քաղաքացիների համար: Եվրահանձնաժողովն ու ԵՄ անդամ երկրները կիրազեկվեն անվտանգության այդ միջոցի կիրառման մասին: Հատուկ կարդագրություն կհրապարակվի Գերմանիայի, Սլովակիայի, Չեխիայի ու Լիտվայի հետ ներքին սահմաններում սահմանային հսկողության վերականգնման մասին:
Ստուգումներն ընտրովի կկատարվեն, հատուկ սարքավորումներով մեքենաների օգնությամբ: Վերահսկողություն կսահմանվի նաև նավահանգիստներում ու օդանավակայաններում:
Ըստ Եվրամիության օրենքների, վերահսկման վերականգնումը սահմանում թույլ է տրվում որոշակի իրավիճակներում, երբ սպառնալիք կա հասարակական անվտանգությանը, օրինակ, զանգվածային միջազգային միջոցառումների ժամանակ: Նման միջոցներ են կիրառվել նաև Գերմանիայում 2006թ. ֆուտբոլի առաջնության ժամանակ և Ավստրիայում Եվրո-2008-ի ժամանակ:

На границах Польши со странами ЕС будет возобновлен пограничный контроль на время проведения матчей чемпионата Европы по футболу 2012 года. Контроль будет введен в период с 4 июня по 1 июля, но он никак не затруднит пересечение границ гражданами Польши и других государств. Европейская комиссия и страны, входящие в Евросоюз, будут уведомлены о введении данной меры безопасности. Будет издано специальное распоряжение о возобновлении пограничного контроля на внутренних границах ЕС с Германией, Словакией, Чехией и Литвой.
Проверки будут выборочными, с использованием специальных оборудованных автомобилей, позволяющих быстро и точно проверять документы. В распоряжении пограничной службы сейчас 60 таких машин. Контроль также будет осуществляться в портах и аэропортах. На всей территории Польши существует 254 пограничных пункта контроля.
По законам Евросоюза, возобновление контроля на границах допускается в определенных ситуациях, связанных с угрозой общественной безопасности, например, при организации международных массовых мероприятий. Так было в Германии во время чемпионата мира по футболу в 2006 году и в Австрии в период ЕURO-2008.