7 Մայիս 2012 - 11:03 AMT
Ուկրաինայի գավաթի եզրափակիչ խաղից հետո, որտեղ «Շախտյորը» հաղթեց «Մետալուրգին» և 8-րդ անգամ դարձավ գավաթակիր, «հանքափորների» գլխավոր մարզիչ Միրչա Լուչեսկուն նշեց իր թիմի լիակատար առավելությունն առաջին խաղակեսում: Սակայն, ռումինացի մասնագետը խոստովանել է, որ գոլերի իրացման խնդիրը թույլ չտվեց իր սաներին հանգիստ հաղթել:
«Խաղը հիանալի ներկայացում դարձավ: Մենք ամբողջական առավելություն ունեցանք առաջին խաղակեսում, կարող էինք մի քանի գոլ խփել: Եվ, եթե երկրորդ գնդակը խփեինք, հավանաբար, դրանով ամեն ինչ կվերջանար: Սակայն մենք չօգտագործեցինք բոլոր պահերը՝ կորցնելով վստահությունը: Այս խաղը մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, որ Գավաթին թույլ թիմեր չեն մասնակցում»,-Լուչեսկուի խոսքն է մեջբերում «Շախտյորի» պաշտոնական կայքը:
Նա խոստովանել է, որ խաղի վերջում երկու թիմերը շատ էին հոգնել, ֆուտբոլիստները ջղակծկումներ էին ունենում. «Այժմ հարկավոր է շատ լուրջ վերաբերվել վերականգնմանը առաջնության վերջին խաղից առաջ: Բնականաբար, ես ակնկալում էի, որ «Մետալուրգի» հետ խաղը շատ բարդ է լինելու: Մեր մրցակիցներն արժանի են ծափահարությունների: Նրանք շատ լավ էին պատրաստվել եզրափակչին»:

7 Май 2012 - 08:36 AMT
После финального матча Кубка Украины, в котором “Шахтер”, одержав "Металлургом", стал восьмикратным обладателем трофея, главный тренер “горняков” Мирча Луческу отметил полное преимущество своей команды в первом тайме. Однако румынский специалист признался, что проблема с реализацией голевых моментов не позволила его подопечным победить спокойно.
“Матч стал прекрасным спектаклем. Мы имели полное преимущество в первом тайме, могли забить не один гол. И если бы в той ситуации провели второй мяч, наверное, на этом все было бы закончено. Но мы не использовали свои моменты, после чего потеряли уверенность. Этот матч еще раз продемонстрировал, что в Кубке не бывает слабых команд”,- слова Луческу приводит официальный сайт “Шахтера”.
Он признался, что к концу игры обе команды очень устали, футболистов хватали судороги: “Теперь нужно будет очень внимательно отнестись к восстановлению перед последним матчем чемпионата. Естественно, я ожидал, что игра с “Металлургом” будет очень сложной. Наши соперники заслуживают аплодисментов. Они очень хорошо подготовились к финалу”.