Աշնանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվելու է Արուտչյան նկարիչների ընտանիքի ցուցահանդեսը: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց նկարիչ Ռուբեն Արուտչյանը: «Այնպես ստացվեց, որ բոլոր Արուտչյանների հոբելյանն է այս տարի: Լայնածավալ կերպով ներկայացվելու են Միքայելի աշխատանքները»: Այս տարի լրանում է Միքայիել Արուտչյանի 115, Սերգեյ Արուտչյանի 100, և Ռուբեն Արուտչյանի 65-ամյակը:
«Միքայիել Արուտչյանըհրաշալի մի վարպետ է, ով 20-30-ականների հայ գրաֆիկական արվեստի մեջ մեծ խոսք ասաց: Նա մոռացված մի նկարիչ է: Կարելի է ասել` Կոջոյան և Արուտչյան, 2 մեծ վարպետներ, ովքեր 20-30-ական թթ-ին հայ գրքի ձևավորման թատրոնի և ընդհանրապես մշակույթի կյանքում մեծ խոսք ասացին», ասաց Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը:
Նրա խոսքով, դա պատմական մի ժամանակաշրջան էր, երբ Մոսկվայում Արուտչյանի նման նկարիչը Ֆավորսկու և Գոնչարովի շարքին է դասվել:

Осенью в Национальной галерее Армении откроется выставка семьи художников Арутчян. Об этом в беседе с журналистами сказал художник Рубен Арутчян.
“Так вышло, что в этом году отмечается юбилей всех Арутчянов. Будет организован широкомасштабный показ работ Микаела”, – сказал он.
В этом году исполняется 115 лет со дня рождения Микаела Арутчяна, 100 лет со дня рождения Сергея Арутчяна и 65 лет со дня рождения Рубена Арутчяна.
“Микаел Арутчян был мастером, который в 20-30-е годы внес значительный вклад в армянское графическое искусство», – сказал директор Национальной галереи Армении Фараон Мирзоян.