Բրյուսելի հայտնի fiEstival պոեզիայի և երաժշտության փառատոնում տեղ է գտել հայազգի փիլիսոփա, երաժիշտ, պարուսույց, գրող Գ. Գյուրջիևին նվիրված ծրագիր: Փառատոնը սկսվել է մայիսի 7-ին և շարունակվելու է մինչև մայիսի 13-ը:
PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը զրուցեց Գուրջիևի անվան ժող. նվագարանների համույթի գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Իսկէնյանի հետ, ով պետք է ելույթ ունենա փառատոնի վերը նշված ծրագրում: Համույթի ելույթը տեղի է ունենալու մայիսի 11-ին, համերգից առաջ ընթերցվելու են Գյուրջիևի աշակերտ, ֆրանսիացի բանաստեղծ Ռենե Դումալի բանաստեղծությունները:
Գուրջիևի անվան ժող. նվագարանների համույթը հիմնադրվել է 2008թ. Լևոն Իսկէնյանի կողմից և իր առաջին համերգը տվել է Գյուրջիևի հայրենիքում` Գյումրիում: Խումբը ելույթ է ունեցել Հրազդանում, Չարենցավանում, Վանաձորում և այլ քաղաքներում: Խումբը մեծ հաջողությամբ և հանդիսականով լեփ-լեցուն դահլիճներում ելույթ է ունենում նաև աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, ներկայացնելով Գյուրջիևի թողած արժեքավոր ժառանգությունը: Ապրիլին խումբը ելույթ է ունեցել Իտալիայում և Շվեյցարիայում, իսկ հունիսին ելույթ կունենա Գերմանիայում: Հայրենիքում նույնպես սպասվում են համերգներ:
Դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցավ համույթի նոր ձայնասկավառակի շնորհանդեսը: Ձայնասկավառակն արժանացել է ջերմ ընդունելության՝ ամբողջ աշխարհում, և միջազգային մամուլի հեղինակավոր անունների (ինչպես օրինակ BBC Music Magazine,The Guardian, The Financial times, The Independent, USA National public Radio NPR Music, Mitteldeutsche Zeitung,L’Unita,LA LIBERTÉ,The Wire) չափազանց բարձր գնահատականին։ Բրիտանական Songlines magazine-ն այն ընդգրկել է աշխարհի 10 լավագույն CD ալբոմների շարքում, Ավստրալիայի պետական ռադիոն սեպտեմբերին այն ճանաչել է շաբաթվա լավագույն ալբոմ։

8 Май 2012 - 14:16 AMT
На “fiEstival”-е в Брюсселе будет представлено наследие выдающегося армянского философа, музыканта Георгия Гюрджиева
На известном Фестивале поэзии и музыки “fiEstival”в Брюсселе будет реализована программа, посвященная выдающемуся армянскому философу, музыканту, хореографу, писателю Георгию Гюрджиеву. Фестиваль начался 7 мая и продлится до 13 мая.
Корреспондент PanARMENIAN.Net побеседовал с художественным руководителем Ансамбля народных инструментов им. Г.Гюрджиева Левоном Искэняном, который должен принять участие в программе фестиваля.
Выступление ансамбля состоится 11 мая, до начала концерта будет организовано чтение стихотворений ученика Гюрджиева, французского поэта Рене Дюмаля.
Ансамбль народных инструментов им. Гюрджиева основан в 2008 году. Первый концерт ансамбля, организованный Левоном Искэняном, состоялся на родине Гюрджиева – в Гюмри.
Кроме того, он выступал в Раздане, Чаренцаване, Ванадзоре и других городах. Ансамбль представляет музыку армянского философа, музыканта, хореографа, писателя Г.И. Гюрджиева.
6 декабря прошла презентация нового альбома Ансамбля народных инструментов им. Гюрджиева. Альбом был удостоен самой высокой оценки известных мировых СМИ: BBC Music Magazine,The Guardian, The Financial times, The Independent, USA National public Radio NPR Music, Mitteldeutsche Zeitung, L’Unita, LA LIBERTÉ, The Wire и др.
Британская Songlines magazine включила его в десятку лучших CD-альбомов мира. Государственное радио Австралии в сентябре признало его лучшим альбомом недели.