Որոշ պետական թատրոններ հրաժարվել են մասնակցել Թատրոն-ԻՔՍ հինգերորդ հանրապետական թատերական փառատոնին, միայն քննարկումներին չմասնակցելու համար: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի համակարգող Մարիաննա Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, թատրոններն այդ քայլը պատճառաբանել են նրանով, որ իրենց ներկայացումները չեն համապատասխանում քննարկումների ձևաչափին:
Փառատոնի նախագահ Արա Խզմալյանը խոսելով փառատոնի առավելությունների մասին, հատուկ շեշտեց հենց ներկայացումներից հետո տեղի ունեցող քննարկումները: Նրա խոսքով, երիտասարդ թատերագետներն արդեն չեն վարանում իրենց կարծիքը հայտնել, սովորել են խոսել բաց հրապարակում, հեգնական շեշտադրումներով: Բացի այդ, երիտասարդները սովորել են լսել, նախկինում դա բացասաբար էր ընդունվում:
Խոսելով բացասական կողմերի մասին՝ Խզմալյանը նշեց, որ ունենք հրաշալի մասնագետներ, ովքեր սիրում են թատրոնը, սակայն կորցրել ենք դերասանի հետ աշխատելու կուլտուրան: Ունենք լավ դերասաններ, բայց չկա մշակված աշխատանք:
Փառատոնի բազմակի մասնակից, դերասան Երվանդ Ենգիբարյանն ուրախալի է համարում, որ երիտասարդ թատերագետները սկսել են գեղեցիկ խոսել, սակայն միայն գեղեցիկ խոսում են: Դերասանի խոսքով, այդ գեղեցիկ խոսքերի հետևում ոչինչ չկա, քանի որ նրանք չեն ասում կոնկրետ ինչ պետք է անել: Այնուամենայնիվ դերասանի կարծիքով արդեն դրական շարժ կա, և հույս ունի, որ վիճակն ավելի կբարելավվի: Այն հարցին, թե ինչ է նա ուզում՝ հաճոյախոսություն, թե հակառակը, Ենգիբարյանն ասաց, որ նախընտրում է լսել ճշմարտությունը:

11 Май 2012 - 07:42 AMT
Некоторые государственные театры отказались от участия в 5-ом республиканском театральном фестивале “Театр ИКС” , только для того, чтобы не принимать участия в обсуждениях. Об этом во время пресс-конференции сообщила координатор фестиваля Марианна Григорян. По ее словам, театры обосновали этот шаг тем, что их спектакли не соответствуют формату дискуссии.
Председатель фестиваля Ара Хзмалян, говоря о преимуществах фестиваля, особо подчеркнул обсуждения, проводящиеся сразу после спектаклей. По его словам, молодые театралы торопятся выразить свое мнение, они научились говорить публично, с иронией. Кроме того, они научились прислушиваться, что в прошлом отрицательно воспринималось.
Говоря об отрицательных сторонах, Хзмалян отметил, что у нас есть замечательные специалисты, преданные театру, однако мы потеряли культуру работы с актерами. У нас есть хорошие актеры, но нет проработанной системы.
Многократный участник фестиваля, актер Ерванд Енгибарян считает примечательным то, что молодые театралы научились красиво выражаться, но они только красиво говорят. За красивыми словами, по его мнению, ничего конкретного нет. Несмотря ни на что он считает, что уже есть положительные тенденции, и он надеется, что состояние в дальнейшем улучшится. На вопрос о том, чего он хочет, лести, или наоборот, Енгибарян ответил, что предпочитает услышать правду.