Իտալիայի ավելի քան 20 ֆուտբոլային ակումբներ կտեղեկացվեն այն մասին, որ իրենց նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել` կապված պայմանավորված խաղերի հետ:
Իտալիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտարարել է, որ 61 մարդ, այդ թվում` ներկայումս խաղացող 52 ֆուտբոլիստ, կտեղեկացվեն այն մասին, որ ստիպված կլինեն պատասխանել հետաքննության հետ կապված հարցերի:
Ամիսներ շարունակ Քննիչներն ուսումնասիրել են ֆուտբոլիստների` խաղերի արդյունքները մանիպուլյացիայի ենթարկող ստվերային տոտալիզատորների հետ առնչության հարցը:
Անդրեա Մասիելոն` «Բարի» ակումբի նախկին խաղացողը վերջերս խոստովանել է, որ ավտոգոլ է խփել` տասնյակ հազարավոր եվրո պարգևատրման դիմաց: Այն ժամանակ ակումբը հանդես էր գալիս իտալական ֆուտբոլի բարձրագույն լիգայում, հաղորդում է BBC-ն:

More than 20 Italian football teams have been informed that they are under investigation as part of an inquiry into match-fixing, according to BBC.
The Italian football federation said 61 people, including 52 active players, will also have to answer questions over the allegations.
More than 30 arrests have been made in investigations into match-fixing over the past year in Italy.
Prosecutors are studying suspicious results in 33 matches.
The probe could lead to another damaging trial, similar to the one in 2006 that saw Juventus relegated to Serie B and other major clubs suffer points reductions.
Andrea Masiello, a former player for the southern club Bari, recently admitted to scoring an own goal in return for tens of thousands of euros. At the time, last season, his side were still in the top division.
Of the 61 people, 52 are active players, two are non-active, four are club officials and three are coaches.