«Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին ներկայացվել է մասնակցության 89 հայտ` 19 երկրից: Հայտ է ներկայացրել 27 պարախումբ, 8 երգչախումբ: Սփյուռքի հայ դուդուկահարները ներկայացրել են 5, անհատ կատարողները` 46 հայտ:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության մամլո ծառայությունը, մայիսին կհաստատվի փառատոնի հետագա միջոցառումների ծրագիրը:
Պարարվեստի օրերը կայանալու են հունիսի 25-ից հուլիսի 15-ը, ելույթ կունենան «Արին» (Լիբանան), Հալեպի Թեքեյան մշակութային Միության «Միրաք», «Ունո» պատանեկան պարախմբերը (Սիրիա), «Վարդան և Սիրանույշ Գևորգյաններ» (ԱՄՆ), «Էրեբունի» (Կանադա), «Վաչյան» և «Ջավախք» պարախմբերը Վրաստանից, «Հայասա» և «Արմավիր» խմբերը` Ռուսաստանի Դաշնությունից և այլն:
Խմբերգային արվեստի օրերի շրջանակներում` հուլիսի 25-ից օգոստոսի 15-ը ելույթ կունենան` «Լույս» երգչախումբը (Ռուսաստանի Դաշնություն), Հայարտուն կենտրոնի «Ներսես Շնորհալի» (Վրաստան), Կահիրեի Ազգային Առաջնորդարանի «Արաքս» (Եգիպտոս) և այլ երգչախմբեր:
Հունիսից հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում ելույթներով հանդես կգան տարբեր ժանրերի անհատ կատարողներ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Վրաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Ֆրանսիայից, Ավստրալիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից և այլն: Անհատ կատարողների ընտրությունը կատարելու է փառատոնի գեղարվեստական խորհուրդը:
Սեպտեմբերի 6-ին կսկսվի Դուդուկի համահայկական փառատոնը, որի ընթացքում` ելույթ կունենան անվանի դուդուկահարներ Արգենտինայից, Վրաստանից, Ռուսաստանի Դաշնությունից, Ֆրանսիայից և այլն: Փառատոնը կտևի մինչև սեպտեմբերի 18-ը: «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը կեզրափակվի հոկտեմբերի 4-6-ը` Լրագրողների համահայկական 6-րդ համաժողովով:

На участие во Всеармянском фестивале “Моя Армения” представлено 89 заявок на участие из 19 стран мира. Заявки подали 27 танцевальных и 8 хоровых ансамблей. Армянские музыканты из диаспоры, играющие на дудуке, представили 5, а отдельные музыканты 46 заявок.
Как сообщают в пресс-службе Министерства диаспоры РА, в мае будет утверждена дальнейшая программа мероприятий. Дни танцевального искусства состоятся с 25 июня по 15 июля. Выступят танцевальные группы “Арин” (Ливан), “Мирак”, Культурного союза Текеян в Алеппо, юношеские танцевальные ансамбли “Уно” (Сирия), “Вардан и Сирануш Геворкяны” (США), “Эребуни” (Канада), “Вачян” и “Джавахк” из Грузии, “Аяса” и “Армавир” из РФ и др. В рамках Дней хорового искусства с 25 июля по 15 августа выступят хор “Луйс” (РФ), “Нерсес Шнорали” Центра “Айартун” (Грузия), “Аракс” Национального предводительства Каира (Египет) и др.
В период с июня по октябрь выступят сольные исполнители разных жанров из РФ, Грузии, Ирана, Украины, Франции, Австралии, Германии, США и др. Выбор солистов будет производить художественный совет фестиваля. 6 сентября стартует Всеармянский фестиваль дудука, в ходе которого выступят известные исполнители на дудуке из Аргентины, Грузии, РФ, Франции и др. Фестиваль продлится до 18 сентября.