Մայիսի 12-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի Աստղերի հարթակում բացվելու է «Սվարովսկի բյուրեղյա պալատ» ցուցահանդեսը:
Ներկայացվելու են Վինսենթ Վան Դույզենի, Թորդ Բունթյեի, Գեորգ Բալդելի, Մայքլ Անաստասիադեսի և Դիլլեր Սկոֆիդիո և Ռենֆրո դիզայներական ընկերության հեղինակած «Սվարովսկի բյուրեղյա պալատի» ջահերի ընտրանին:
Ինչպես հայտնում է արվեստի կենտրոնի մամլո ծառայությունը, «Բյուրեղյա պալատը» շրջադարձային նախագիծ է, որն օգտագործելով սրահատ բյուրեղապակու զգայական գեղեցկությունը, ստեղծել է լույսի և դիզայնի համադրությամբ եզակի օրինակներ: Նորովի արժևորելով ու մեկնաբանելով ջահի ավանդական մոտեցումները՝ Սվարովսկի Բյուրեղյա պալատը կոտրում է կարծրատիպերը և նոր էջ բացում լուսավորության, արվեստի և դիզայնի պատմության մեջ: Նախագծի շրջանակում իրենց ներդրումն են ունեցել աշխարհի լավագույն դիզայներները և դիզայներական ընկերությունները:
Ըստ ցուցահանդեսի կազմակերպիչների, ամենատպավորիչ ցուցանմուշը` «Կասկադ» ջահը, ստեղծվել է 2003 թ. բելգիացի ճարտարապետ և դիզայներ Վինսենթ Վան Դույզենի կողմից: Վինսենթ Վան Դույզենի գեղագիտությանը բնորոշ է նրբագեղության և պարզության համադրությունը, որտեղ նախընտրությունը տրվում է պարզ և ամփոփ ձևերին:

10 Май 2012 - 14:53 AMT
12 мая в Центре искусства “Гафесчян” в Ереване откроется выставка “Хрустальный дворец Swarovski”. Будут представлены работы авторов Винсента Ван Дуйзена, Торда Бунтье, Георга Балделя, Майкла Анастасиадеса и Диллера Скофидио + Рентро – а именно, коллекция люстр “Хрустальный дворец Swarovski”. Как сообщили в пресс-службе центра “Гафесчян”, “Хрустальный дворец Swarovski” – это переломный проект, нацеленный на совмещение искусства и дизайна, неповторимой игры света на многочисленных гранях хрусталя, попытка воплощения этого искусства в люстрах и светильниках непревзойденных мастеров этого дела.
По словам организаторов, будет представлена богатая коллекция люстр и светильников, однако самым впечатляющим экспонатом будет люстра “Каскад”, созданная в 2003 году Винсентом Ван Дуйзеном.