10 Մայիս 2012 - 15:50 AMT
Միջազգային Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ժակ Ռոգեն վերջնագիր է ներկայացրել Թուրքիային: Նա նպատակահարմար չի համարում 2020 թվականին Թուրքիայում անցկացնել և' ամառային Օլիմպիադան, և' Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնությունը:
Նրա խոսքով` Թուրքիան պետք է ընտրի, թե որ առաջնությունն է ուզում անցկացնել. «ՄՕԿ-ը թույլ չի տալիս Օլիմպիադայի անցկացմանն իր թեկնածությունն առաջադրած երկրին նույն տարի կազմակերպել նաև մեկ այլ խոշոր մարզական միջոցառում: Դա չի համապատասխանում Օլիմպիական խարտիային»:
Ռոգգեն զարմանքով է ընդունել Եվրոպայի առաջնությունն անցկացնելու Թուրքիայի ցանկությունը: Նրա կարծիքով` միանգամից 2 խոշոր մրցաշար անցկացնելու այդ երկրի ցանկությունը կնվազեցնի նրա շանսերը մայիսի 23-ին, երբ Քվեբեկում անցկացվի հավակնորդների ընտրությունը:

Президент Международного Олимпийского комитета Жак Рогге предъявил ультиматум Турции. Он считает нецелесообразным проведение в 2020 году и летней Олимпиады и чемпионата Европы по футболу.
По его словам, Турция должна выбрать, какой турнир хочет провести: “МОК не разрешает стране, выдвинувшей свою кандидатуру на проведение Олимпиады организовывать в тот же год и другое крупное спортивное мероприятие. Это не соответствует Олимпийской хартии”.
Рогге с удивлением воспринял желание Турции принять чемпионат Европы. По его мнению, желание этой страны провести параллельно сразу 2 крупных соревнования уменьшит ее шансы на успех 23-го мая, когда в Квебеке будет проводиться отбор среди претендентов.