11 Մայիս 2012 - 08:46 AMT
Երևանում է գտնվում 1990 թվականի Իտալիայի կազմում բրոնզե մեդալակիր և լավագույն ռմբարկու Սալվատորե Սկիլաչին: Նա Արցախում մասնակցել է IAFA կազմակերպության կողմից անցկացված բարեգործական մինի-ֆուտբոլի մրցաշարին, իսկ մայիսի 9-ին Ստեփանակերտում ներկա է եղել Շուշիի ազատագրմանը նվիրված տոնական շքերթին:
«Նա շատ է հավանել Արցախը և այնտեղ եղած ընթացքում ինձ անընդհատ հարցնում էր, թե ինչու այս հրաշալի երկրի անկախությունը չի ճանաչվում միջազգային հանրության կողմից: Սալվատորեն ասում է, որ ավելի լավ է հանդիպել խաղադաշտում, քան զենքը ձեռքին պատերազմ մղել: Մենք գումար էինք հավաքել և այն նվիրաբերել ենք Արցախյան պատերազմում վիարվորածներին և սոցիալապես ծանր վիճակում գտնվող ընտանիքներին»,- ասաց IAFA տնօրեն Արմեն Բարխուդարյանը:
«Մինչև Հայաստան գալս ոչինչ չգիտեի ձեր երկրի մասին և պատկերացում չունեի նաև ֆուտբոլային կարողությունների մասին:
Սա լավ հնարավորությում էր այցելել ձեր երկիր»,- իր հերթին նշեց Սկիլաչին:
IAFA -ը պարբերաբար անցկացնում է նման բարեգործական մրցաշարեր, որոնք կայացել են Մոսկվայում, Լոնդոնում, իսկ այս տարի հուլիսի 7-14 այն կայանալու է Սիցիլիայում:

В Ереване с визитом находится бронзовый призер Чемпионата мира 1990 года в составе сборной Италии и лучший бомбардир 47-летний Сальваторе Скилаччи. В Арцахе он принял участие в благотворительном турнире по мини-футболу, организованном организацией IAFA, а 9 мая в Степанакерте он присутствовал на праздничном параде, посвященном освобождению Шуши.
“Ему очень понравился Арцах, и он постоянно спрашивал о том, почему международная общественность не признает независимость этой замечательной страны. Сальваторе говорит, что лучше встретиться на футбольном поле, чем воевать с оружием в руках. Мы собрали средства и предоставим им семьям участников карабахской войны или социально необеспеченным семьям”, – сказал директор IAFA Армен Бархударян.
“До того, как приехать в Армению, я ничего не знал о вашей стране и не имел представления о возможностях ваших футболистов. Это была прекрасная возможность лучше узнать вашу страну”, – сказал Сальваторе.
IAFA периодически организует подобные благотворительные турниры, которые проходили в Москве, Лондоне, а в этом году с 7 по 14 июля они пройдут в Сицилии.