“Կարծում եմ, այս տարվա հոկտեմբերին Իտալիայի հավաքականին դժվար հանդիպում է սպասվում Հայաստանի ընտրանու դեմ, որը վերջին ժամանակներս ուժեղացել է: Մեր հավաքականը համալրվել է երիտասարդ ֆուտբոլիստներով, որոնք այդքան էլ մեծ միջազգային փորձ չունեն: Ցավոք, Երևանում չեմ կարող ներկա լինել այդ խաղին”,- մայիսի 11-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց 1990 թվականի Իտալիայի կազմում բրոնզե մեդալակիր և լավագույն ռմբարկու Սալվատորե Սկիլաչին:
Սկիլաչին Պալերմոյում ֆուտբոլի դպրոց ունի, որտեղ մարզվում են 5-16 տարեկան պատանիներ: Նա խոստովանեց, որ ֆուտբոլից հեռանալուց հետո փորձել է զբաղվել իրեն ավելի հոգեհարազատ աշխատանքներով, և անգամ նկարահանվել է իտալական սերիալներում: “Ազգային հավաքականում փորձել եմ կատարյալ լինել, ինձ համար հեքիաթային հաջողություն էր լավագույն ռմբարկու դառնալը: Ֆուտբոլը ինձ շատ բան է տվել` մեծ հեռանկարներ և ճանաչում ամբողջ աշխարհում: Բայց դա չխանգարեց, որ ես նույն պարզ և համեստ մարդը մնամ”,- նշեց նա:
Սկիլաչին նաև ֆուտբոլ է մեկնաբանում իտալական Rai ռադիոհեռուստաընկերության համար, իսկ ավելի վաղ աշխատել է նաև Sky հեռուստաալիքում:

“Думаю, в октябре текущего года сборную Италии ждет трудная встреча со сборной Армении, наша сборная пополнилась молодыми, но обладающими международным опытом футболистами. К сожалению, не смогу присутствовать на этой встрече в Ереване”, – сказал 11 мая во время встречи с журналистами бронзовый призер Чемпионата мира 1990 года в составе сборной Италии и лучший бомбардир 47-летний Сальваторе Скилаччи.
У Скилаччи в Палермо есть своя школа футбола, в которой тренируются юноши в возрасте от 5 до 16 лет. Он признался, что после того, как ушел из футбола, пытался найти себе другие занятия, даже снимался в итальянских сериалах. “В национальной сборной я пытался достичь совершенства, для меня стать лучшим бомбардиром команды было чем-то из области фантастики. Футбол дал мне большие перспективы, всеобщее признание. Но это не помешало мне остаться простым и скромным человеком”, – отметил он.
Скилаччи является и футбольным комментатором итальянской телекомпании “Rai”, а ранее он работал на телеканале “Sky”.