Սկսվել է Hawk-Eye համակարգի թեստերի երկրորդ փուլը՝ համակարգը որոշում է՝ հատել է արդյոք գնդակը դարպասի գիծը վիճահարույց իրավիճակում, հայտնում է Sky Sports-ը: Փորձարկումներն անցնում են Սաուտհեմփթոնի մարզադաշտում ՖԻՖԱ ներկայացուցիչների վերահսկողությամբ:
Hawk-Eye համակարգն արդեն իսկ կիրառվում է թենիսում և կրիկետում: Տարբեր տեսանկյուններով տեղադրված տեսախցիկների օգնությամբ համակարգը մեկ վայրկյանի ընթացքում ազդանշան է ուղարկում մրցավարին՝ տեղեկացնելով դարպասների գրավման մասին: Համակարգի տեղադրման համար պահանջվում է 3 շաբաթից-մի քանի ամիս, կախված մարզադաշտի առանձնահատկություններից:
Hawk-Eye-ի մրցակիցն է համարվում GoalRef գերմանա-դանիական ընկերությունը: Իր վերջնական ընտրությունը ՖԻՖԱ-ն խոստանում է հրապարակել հուլիսի 2-ին:

Начался второй этап тестов системы Hawk-Eye, определяющей, пересек ли мяч линию ворот в спорном моменте, сообщает Sky Sports. Испытания проходят на стадионе в Саутгемптоне под контролем представителей ФИФА.
Технология Hawk-Eye уже используется в теннисе и крикете. С помощью нескольких камер, установленных под разным углом, система в течение секунды посылает сигнал арбитру, информируя о том, было ли взятие ворот. По словам директора компании Стива Картера, на установку системы требуется от трех недель до нескольких месяцев в зависимости от особенностей стадиона.
Конкурентом Hawk-Eye является датско-немецкая компания GoalRef. Свой окончательный выбор ФИФА обещает огласить 2 июля.