«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում կընդգրկվի նաև «Գիրք և կինո» ծրագիրը: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը: Նրա խոսքով, ծրագրի ժամանակ ցուցադրվելու են հայ և համաշխարհային գրականության դասականների ստեղծագործությունների հիման վրա նկարահանած ֆիլմերը: Գաղափարը պատկանում է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին, նրա առաջարկը փառատոնի կազմակերպիչներին շատ ոգևորեց: Այն կազմակերպվում է Հայ գրատպության 500-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում:
PanARMENIAN.Net ի թղթակիցն ասուլիսից հետո զրուցեց Խաչատրյանի հետ: Նա ասաց, որ դեռ պարզ չէ, արդյո՞ք ծրագիրը կկրի մեկանգամյա բնույթ թե ոչ: Փառատոնի հիմնադրի խոսքով, այն երկար չի լինի ներկայացնել կինոսերներին, քանի որ ծրագիրը կրկնվելու միտում ունի:
«Ոսկե ծիրան» 9-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա հուլիսի 8-15-ը: Այս տարի ստացվել է ռեկորդային` 1120 հայտ աշխարհի 70 երկրներից: Փառատոնն, այս տարի, կպահպանի 4 մրցութային ծրագրերը` «Միջազգային խաղարկայինը», «Միջազգային վավերագրականը», «Հայկական համայնապատկերը» և «Կորիզը»: Կազմակերպիչները խոստանում են նաև երևանյան պրեմիերաներ, «Հարգանքի տուրք», և հետահայաց ցուցադրություններ: Այս տարի կնշվեն Ֆրունզե Դովլաթյանի 85, Անդրեյ Տարկովսկու 80 և Յուրի Երզնկյանի 90-ամյակները:

11 Май 2012 - 11:20 AMT
В рамки 9-ого ереванского международного кинофестиваля “Золотой абрикос” будет включена также программа “Книга и кино”. Об этом сказал во время пресс-конференции основатель фестиваля Арутюн Хачатурян. По его словам, в рамках программы будут показаны фильмы, снятые на основе произведений классиков мировой литературы. Эта идея принадлежит министру культуры РА Асмик Погосян, ее предложение вдохновило организаторов фестиваля. Программа организована в рамках праздничных мероприятий, посвященных 500-летию армянского книгопечатания.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Арутюн Хачатурян сказал, что пока неизвестно, будет ли данная программа разовой, или станет ежегодной. Программа, по его словам, не может носить продолжительный характер, поскольку повторения будут неизбежны.
9-ый международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет в Армении с 8 по 15 июля. В этом году офис фестиваля получил рекордное число заявок – 1120 заявок из 70 стран мира. В этом году будут реализованы четыре конкурсных программы: “Международная игровая”, “Международная документальная”, “Армянская панорама” и “Косточка”. Организаторы обещают и ереванские премьеры – “Дань уважения”, а также ретроспективные показы. В этом году будет отмечено 85-летие Фрунзе Довлатяна, 80-летие Андрея Тарковского и 90-летие Юрия Ерзнкяна. В ходе фестиваля в 6-ой раз будет организован форум совместного производства “Режиссеры без границ”. Председателем фестиваля будет известный испанский кинорежиссер Виктор Эрисе, входивший в состав жюри Каннского кинофестиваля 2010 года.